fbpx

 Pamiątka po przykrym wydarzeniu z przeszłości, niesymetrycznie wykonany wzór lub obraz, który po prostu znudził się swojemu właścicielowi – powodów do usunięcia tatuaży jest wiele. Inaczej jest z technikami zlikwidowania rysunku na skórze, których ograniczona ilość kojarzona jest z bólem i niewielką skutecznością. Jak jest w rzeczywistości? Jakie metody usuwania tatuaży istnieją? Czy generują one ból, a także co wiadomo na temat ich skuteczności? 

      Wśród najczęściej wymienianych technik usuwania tatuaży ich posiadacze wskazują na zabiegi wykonywane laserem oraz metodami chirurgicznymi. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą próba usunięcia tuszu spod wierzchniej warstwy skóry, a także która z metod wykazuje najwyższą skuteczność. Okazuje się bowiem, że całkowite pozbycie się tatuażu nie jest do końca możliwe w przypadku każdej metody, a samo pozbycie się rysunku na skórze może odbywać się w wyniku przeprowadzenia zróżnicowanych zabiegów.

Tatuaż pod ostrzem chirurga

Jedna z metod usuwania tatuaży zakłada jego wycięcie wraz ze skórą pacjenta przez doświadczonego chirurga. Zazwyczaj jednak technikę tą stosuje się jedynie w przypadku mniejszych rysunków, a także wówczas gdy zawiódł zabieg wykonany za pomocą lasera. Samo wycięcie tatuażu nie jest skomplikowane, jeśli znajduje się on na skórze o dużym stopniu elastyczności lub wzór ma niewielki rozmiar. Wówczas po usunięciu rysunku skalpelem chirurg podejmuje się zaszycia skóry i wskazuje pacjentowi, w jaki sposób powinien on dbać o jej powierzchnię, by zmniejszyć widoczność blizny. W przypadku tatuaży wykonanych w miejscach z napiętą skórą lub wzorów o dużej powierzchni w grę wchodzi bardziej skomplikowana procedura usunięcia. Jeśli chirurg wyrazi na to zgodę na miejsce wyciętego tatuażu przeszczepia się skórę lub wstrzykuje pod nią specjalny środek rozciągający skórę, a następnie pozwalający na jej wycięcie bez przeszczepu.

Zalety metody: Tatuaż usuwany jest z powierzchni skóry w całości.

Wady metody: Zabieg pozostawia na skórze widoczne blizny i niesie za sobą ryzyko wystąpienia infekcji.

Skóra bez tatuaży dzięki elektrokoalgulacji

      Dzięki tej metodzie tatuaż usuwany jest ze skóry za pomocą prądu elektrycznego. Osoba przeprowadzająca zabieg za pomocą specjalnego narzędzia dotyka określonych partii ciała pacjenta, kierując pod warstwy skóry prąd o wysokiej częstotliwości – wypala on nie tylko barwnik z jej wnętrza, lecz także wierzchnie warstwy skóry. Z uwagi na s woją specyfikę zabieg elektrokoalgulacji jest niezwykle bolesny i wymaga, by dana partia ciała została miejscowo znieczulona. Zabieg ten jest szczególnie uciążliwą metodą usuwania tatuażu również z uwagi na konieczność jego powtórzenia – całkowite pozbycie się rysunku spod skóry może nastąpić nawet po 6 zabiegach, które muszą być wykonywane w minimalnych odstępach miesięcznych. Wbrew pozorom usuwanie tatuażu poprzez tą metodę nie pozostawia na skórze żadnego śladu i blizny. Wszystko dlatego, że prąd o wysokim natężeniu powoduje naturalne wyłuszczanie się tuszu spod skóry, a występujące bezpośrednio po wizycie w gabinecie obrzęk i ból szybko ustępują.

Zalety metody: Usunięcie tatuażu nie pozostawia na skórze żadnych śladów.

Wady metody: Zabieg jest bardzo bolesny i wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.

Usuwanie tatuaży laserem

Usunięcie tatuażu laserem to najpopularniejszy sposób na pozbycie się go z powierzchni skóry. Specjalista za pomocą urządzenia emitującego promieniowanie laserowe niszczy barwnik znajdujący się w naskórku. Pacjent może odczuwać w tym czasie niewielki ból, który najczęściej nie jest uciążliwy, lecz mimo to niweluje się go za pomocą znieczulenia. W zależności od głębokości tatuażu, jego koloru i rozmiaru sesje naświetlania laserem należy powtórzyć. Sam zabieg trwa do kilkudziesięciu minut i można go powtarzać nawet co miesiąc. Warto jednak pamiętać, że po przeprowadzeniu zabiegu laserowego skóra w danym miejscu może być zaczerwieniona, a także powstawać mogą niewielkie strupy. Właśnie dlatego specjalista zaleca swoim pacjentom, by unikali oni odrywania strupów i smarowali skórę maścią dezynfekującą – pozwoli to uniknąć powstania blizn. Ważny jest również fakt, że nie każdy kolor da się usunąć spod skóry w jednakowym stopniu. Laser najlepiej oddziałuje na ciemne barwniki, gorzej radzi sobie w przypadku jasnych kolorów.

Zalety metody: Zabieg trwa względnie krótko, nie jest bardzo bolesny i skutecznie usuwa tatuaż ze skóry.

Wady metody: Nie wszystkie kolory tatuaży da się usunąć w jednakowym stopniu, a rana po laserowym zabiegu wymaga okresu gojenia.

Kiedy nie można wykonać laserowego usunięcia tatuażu?

Osoby, które chcą zdecydować się na laserowe usunięcie swojego tatuażu muszą znać przeciwwskazania, które dyskwalifikują je do wykonania zabiegu. Są to przede wszystkim infekcje skóry, ciemna karnacja, cukrzyca, nowotwór, czy blizny w okolicy usuwanego tatuaży. Zabiegowi nie mogą poddać się również kobiety w ciąży i osoby przyjmujące legi uwrażliwiające je na światło.

Okres po wykonaniu zabiegu laserem

Pacjent poddający się laserowemu usunięciu tatuażu informowany jest o reakcji skóry na oddziaływanie wiązek światła. Są to między innymi zaczerwienienia i strupy na skórze, które stanowią jej naturalną reakcję na wykonany zabieg. Z uwagi na to, że niewłaściwa pielęgnacja może doprowadzić do trwałego powstania blizn zaleca się, by po laserowym usunięciu tatuażu wrażliwą skórę smarować maściami dezynfekującymi, a także przyspieszającymi regenerację skóry. Warto również unikać ekspozycji na słońce i wstrzymać się przed wizytami na basenie.

Czym jest dermabrazja i salabrazja?

Zarówno dermabrazja, jak i salabrazja to jedne z najrzadziej lub wcale niestosowane metody usuwania tatuaży. Z uwagi na swoją inwazyjność pozostawiają blizny na skórze, odbarwienia i nie likwidują ze skóry wszystkich barwników. Dermabrazja polega na usunięciu tatuażu z powierzchni skóry za pomocą ścierania naskórka. Ten usuwany jest za pomocą specjalnych narzędzi do pewnego momentu wraz z barwnikiem tatuażu położonym najbliżej powierzchni skóry. Ponieważ zbyt intensywne wykonanie zabiegu mogło by pozostawić na ciele rozległe blizny dermabrazja nie jest efektywna przy usuwaniu tatuaży. Podobnie jest w przypadku salabrazji, polegającej na wcieraniu w skórę soli kuchennej. Ta odbarwiać ma kolory zastosowane do wykonania tatuaży, lecz zamiast tego pozostawia nieestetyczne blizny i odbarwienia na powierzchni skóry. Trzeba pamiętać, że salabrazja nie jest obecnie wykorzystywana przez medycynę, lecz stosowana jest wyłącznie jako metoda domowa.

Zalety metody: Metody nie wymagają tak specjalistycznych narzędzi, jak usuwanie laserowe, czy za pomocą elektrokoalgulacji.

  Wady metody: Obie metody pozostawiają rozległe blizny, odbarwienia i nie usuwają tatuaży, a jedynie eliminują barwniki znajdujące się w wierzchnich warstwach skóry.

Usunięcie tatuażu poprzez jego… zakrycie

Ciekawym sposobem na „usunięcie tatuażu” są również techniki pozwalające na jego zakrycie. Choć nie można wówczas mówić o trwałym wywabianiu barwników ze skóry, to pierwotny wzór nie jest widoczny dla swojego właściciela. Jedną z tego typu technik jest kamuflaż, czyli pokrycie starego tatuażu tuszami maksymalnie przypominającymi kolor skóry. Inną z kolei jest „cover-up”, polegający na wykonaniu nowego wzoru tatuażu na starym rysunku. W tym przypadku trzeba postawić na sprawdzonego tatuatora, który będzie w stanie przerobić stary wzór na dobrze wyglądający, nowy tatuaż. Metody te polecane są tylko osobom, które nie chcą na dobre pozbyć się tatuażu z powierzchni swojego ciała, a jedynie zakryć chcą stary wzór.

Zalety metody: Tatuaż przykrywany jest innym wzorem lub barwnikami w kolorze skóry w ciągu jednej lub dwóch sesji.

Wady metody: Może być wykorzystana tylko przez osoby, które nadal chcą mieć tatuaże na swoim ciele.

Kremy i zastrzyki

Inną metodą stosowaną do usuwania tatuaży jest wstrzykiwanie pod powierzchnię skóry specjalnych kremów do tatuażu. Mają one wchodzić w reakcję z barwnikiem znajdującym się pod skórą, zmniejszać jego intensywność i wynosić go na powierzchnię skóry. Co ciekawe, metoda ta ma bardzo dużą skuteczność, przy małym współczynniku powstawania blizn. W przypadku zastrzyków chodzi o umieszczanie pod skórą roztworu soli fizjologicznej. Dzięki niej barwniki tatuażu stają się rozmazane, a po czasie zaczynają całkowicie zanikać.

Zalety metody: Kremy charakteryzują się dużą skutecznością i nie pozostawiają blizn na skórze.

Wady metody:  Zastrzyki z soli fizjologicznej nie zawsze odznaczają się wysoką skutecznością przy zanikaniu tatuażu.

Jak widać, nie tylko laserowe i chirurgiczne metody usuwania tatuaży pozwalają się ich pozbyć z powierzchni skóry. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niosą za sobą poszczególne zabiegi. Posiadacze tatuaży szczególnie niezadowoleni z ich wyglądu najczęściej decydują się na laserowe zabiegi usuwania, możliwe do wykonania nawet w gabinetach kosmetologicznych. Dzięki tej metodzie w wielu przypadkach udaje się na dobre usunąć dany rysunek z powierzchni skóry.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk