W obecnych czasach większość stara się pozbyć owłosienia z niektórych części ciała. Pozbywanie się niechcianych włosków bywa jednak uciążliwe. Tradycyjne metody usuwania owłosienia nie są zbyt skuteczne i zwykle przynoszą krótkotrwałe efekty. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na trwałe usunięcie owłosienia.
Depilacja laserowa
Czym jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa to zabieg, którego celem jest trwałe usunięcie włosów z wybranych części ciała. Obecnie to jeden z najpopularniejszych sposobów usunięcia owłosienia. Efektywność tej metody jest zależna od wielu czynników. Najlepszych rezultatów spodziewać się mogą osoby z jasną karnacją i ciemnymi, grubymi włosami. Kluczową rolę odgrywa tu bowiem melanina, czyli naturalny barwnik, odpowiadający za kolor skóry oraz barwę włosów, a także zabezpieczający przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Melanina pochłania emitowaną przez laser wiązkę światła i zamienia w energię cieplną. Proces ten, nazywany selektywną fototermolizą, zapobiega odrastaniu włosów, a tym samym pozwala na trwałe usunięcie owłosienia.
Czy po depilacji laserowej odrastają włosy?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Po zbiegu depilacji laserowej nie odrastają włosy, które w czasie jego wykonywania, były w fazie wzrostu. Dlatego też, aby skutecznie usunąć całe owłosienie, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów. Zabieg wykonywany jest w określonym cyklu – zazwyczaj jest to 6 zabiegów w odstępie 6-8 tygodni. Częstotliwość zabiegów może jednak ulec zmianie w zależności od struktury włosa (ta kwestia musi zostać ustalona indywidualnie, po konsultacji z lekarzem lub kosmetyczką).
Po każdym z zabiegów włosy początkowo rosną, jednak już po ok. 2-3 tygodniach wypadają. Po każdej kolejnej depilacji włosów jest coraz mniej, aż w końcu całkowicie zanikają (trzeba pamiętać, że włosy rosną w różnym tempie, dlatego z każdym kolejnym zabiegiem usuwane są kolejne partie włosów, znajdujących się akurat w fazie wzrostu).
Czy depilacja laserowa może być wykonywana u każdego?
Mając na uwadze wiedzę na temat wpływu melaniny na efekt zabiegu, można dojść do wniosku, że skuteczność usuwania owłosienia jest zależna od koloru włosów. Depilacja laserowa jasnych włosów nie daje najlepszych efektów. W przypadku włosów blond, rudych oraz siwych energia emitowana przez laser zostaje odbita (nie jest pochłaniana przez strukturę włosa), a to sprawia, że zabieg staje się nieskuteczny.
Najczęściej depilowanymi obszarami ciała są jednak pachy oraz bikini. U większości osób włosy w tych miejscach są ciemne i mocne, dlatego usuwanie ich jest łatwe.
W najlepszej sytuacji znajdują się osoby o jasnej cerze i ciemnych, grubych włosach. Im większy kontrast między kolorem włosów a barwą skóry, tym lepszy efekt. Należy jednak pamiętać, że depilacji laserowej nie powinno przeprowadzać się u osób z ciemną karnacją (bądź z opaloną skórą). Wiąże się to bowiem z ryzykiem podrażnień, ponieważ energia świetlna w tej sytuacji pochłaniana jest przez melaninę znajdującą się w skórze, nie w cebulce włosa.
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Depilacja laserowa jest bezpieczna, jednak powinna być wykonywana przez osobę do tego uprawnioną (dobór nieodpowiednich parametrów może skutkować pojawieniem się niepożądanych zmian na skórze). Pod warunkiem, że zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem i jest wykonywany przez doświadczonego specjalistę, to skuteczny i bezpieczny sposób na trwałe usunięcie owłosienia.
Depilacja IPL
Czym jest depilacja IPL?
IPL to depilacja wykorzystująca intensywny puls światła, fale o różnych długościach i różnych kierunkach. Zabieg depilacji IPL może być wykonywany w gabinecie kosmetycznym lub przeprowadzony samodzielnie, w warunkach domowych. Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, w czasie zabiegu wykorzystywane jest działanie światła, które jest pochłaniane przez melaninę. Absorbowane światło prowadzi do rozgrzania i zniszczenia włosa.
Czy po depilacji IPL odrastają włosy?
Tak. Depilacja IPL trwale usuwa zbędne włosy, jednak nie na zawsze. Zwykle w początkowej fazie zaleca się wykonanie 6-10 zabiegów w odstępach 4-8 tygodniowych. Po zakończeniu najintensywniejszego cyklu, należy co jakiś czas przeprowadzać zabiegi przypominające.
Zabieg musi być powtarzany, aby utrwalić pożądane efekty. Częstotliwość depilacji zależy od indywidualnych cech posiadanych włosów, jednak zaleca się, aby zabieg przypominający przeprowadzać raz na kilka tygodni. Odrastające włosy są jednak zawsze cieńsze i rzadsze.
Najlepsze efekty uzyskują osoby o jasnej karnacji i ciemnych włosach. Tu, podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, wpływ na skuteczność zabiegu ma kontrast pomiędzy odcieniem skóry a kolorem włosów.
Czy depilacja IPL może być wykonywana u każdego?
Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej lepiej, aby z zabiegu zrezygnowały osoby o ciemnej karnacji. Skóra taka zawiera więcej melaniny, wchłania więcej światła, a co za tym idzie – jest bardziej podatna na oparzenia.
Przeciwwskazania pojawiają się także w przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, z implantami w miejscach poddawanych depilacji, a także chorych m.in. na cukrzycę, nowotwór, epilepsję czy łuszczycę. Szereg przeciwwskazań sprawia, że wizyta u lekarza przed przeprowadzeniem zabiegu jest konieczna.
Czy depilacja IPL jest bezpieczna?
Depilacja IPL jest bezpieczna. Zaleca się jednak, aby przed przystąpieniem do zabiegu skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym kosmetologiem. Konieczne jest to, aby ustalić odpowiednie parametry urządzenia. W przypadku zbyt wysokich wartości na skórze mogłyby pojawić się podrażnienia (w tym oparzenia), w przypadku zbyt niskich – efekt zabiegu byłby niezadowalający.
Zdarza się, że po wykonaniu zabiegu pojawiają się zaczerwienienia lub podrażnienia skóry. Powinny one zniknąć, jednak warto uważnie obserwować wszystkie zmiany pojawiające się na ciele.
Zabieg może być wykonywany samodzielnie, jednak w takim przypadku zaleca się szczególną ostrożność. Decydując się na zakup bardziej zaawansowanego urządzenia, jest się w stanie automatycznie dobrać intensywność naświetleń w zależności od rodzaju skóry. Urządzenia takie jednak nie należą do najtańszych i – mimo wszystko – nie są tak skuteczne jak profesjonalne urządzenia stosowane w salonach kosmetycznych (ze względu na bezpieczeństwo niewykwalifikowanych użytkowników).
Depilacja laserem a depilacja światłem IPL – co wybrać?
Depilacja światłem IPL nie jest tak skuteczna jak depilacja laserowa. Depilacja laserowa swą skuteczność zawdzięcza przede wszystkim odpowiedniemu dobraniu długości emitowanej fali. Badania potwierdzają, że urządzenia wykorzystywane w czasie depilacji laserowej emitują najskuteczniejszą długość fali, co pozwala na skuteczne usunięcie owłosienia. W czasie depilacji IPL wiązka światła emitowana przez głowice ma różne długości fali, co powoduje, że zabieg ten nie jest tak skuteczny jak depilacja laserowa.
Pod warunkiem wykonania odpowiedniej liczby zabiegów depilacji laserowej, osoba poddająca się zabiegowi uzyskuje trwałe efekty. Zahamowanie wzrostu włosów jest trwałe, a ewentualne zmiany mogą wynikać jedynie w przypadku różnego rodzaju zmian hormonalnych, np. w okresie ciąży (wówczas najlepiej zdecydować się na zabieg uzupełniający). Poza szczególnymi przypadkami depilacja laserowa, w przeciwieństwie do depilacji IPL, przynosi rzeczywiście trwałe rezultaty. Nie jest konieczne powtarzanie zabiegu, aby utrwalić pożądane efekty.
Oba zabiegi są bezpieczne, jednak tylko depilacja laserowa wykonywana przez specjalistę, jest w stanie zapewnić długotrwały efekt. Zarówno przed depilacją laserową, jak i przed depilacją IPL należy udać się na konsultację specjalistyczną, by mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.
Bolesność obu zabiegów jest podobna. Wszystko związane jest z indywidualną odpornością pacjenta na ból. Większość osób poddających się zabiegom w profesjonalnych gabinetach nie odczuwa bólu, jednak osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać pewien dyskomfort.
Wydawać by się mogło, że zabieg depilacji laserowej wymaga większych nakładów finansowych. Biorąc jednak pod uwagę to, że po wykonaniu określonej serii zabiegów będzie można na trwałe cieszyć się pozbawioną owłosienia skórą, większość przekonuje się, że warto zdecydować się na taką inwestycję. Zabiegi IPL jednorazowo rzeczywiście są tańsze, jednak nie przynoszą długotrwałych efektów i konieczne jest ich powtarzanie (a to generuje kolejne koszty).
Podsumowanie
Stosowanie tradycyjnych metod pozbywania się owłosienia jest uciążliwe. Widoczne efekty są krótkotrwałe i przez to niesatysfakcjonujące. W tej sytuacji coraz więcej osób decyduje się na zabiegi, umożliwiające trwałe usunięcie owłosienia z pożądanych przez siebie miejsc.
Zarówno depilacja laserowa jak depilacja IPL mają swoje zalety i wady. Skuteczność depilacji laserowej sprawia jednak, że jest to rozwiązanie wybierane przez większość osób, chcących pozbyć się owłosienia. Po zabiegu skóra pozostaje gładka i pozbawiona zbędnego owłosienia!