Peelingi świetnie wpływają na kondycję naszej cery. Czym tak właściwie jest peeling? Peeling to kontrolowany sposób złuszczania skóry, poprzez działanie na nią substancji, pochodzenia biologicznego albo chemicznego. Za pomocą różnych rodzajów peelingów możemy pozbyć się pewnych defektów kosmetycznych albo zmian chorobowych, które pojawiły się w obszarze naskórka czy też skóry właściwej. Peelingi pomagają w regulacji głębokości złuszczania.
Ciekawym i efektywnym zabiegiem, zyskującym coraz większą popularność jest tak zwany Black doll, czyli laserowy peeling węglowy. W celu przeprowadzenia takiego peelingu stosuje się wysokoenergetyczny laser neodymowo-yagowy Q-Switch. Laser wytwarza wiązką laserową o trzech długościach fali 532nm, 1064nm i 1320nm. Peeling ten to nowość na rynku nieinwazyjnej medycyny estetycznej, jednak jest on coraz częściej wybierany przez osoby z różnymi problemami skórnymi. W trakcie tej metody skórę pokrytą specjalną masą z węglem aktywnym CPY, poddaje się laserowym naświetlaniu. Węgiel aktywny efektywnie przyciąga oraz wchłania wszelkie toksyny, zrogowaciały naskórek oraz nadmiar sebum. Posiada także właściwości antybakteryjne, kojące, przeciwzapalne i rozjaśniające. Zastosowanie promienia laserowego w trakcie peelingu węglowego wzmacnia właściwości oczyszczające węgla. Cząsteczki węgla znajdujące się na masce CPY wnikają głęboko we wszelkie, nawet niewielkie nierówności, zagłębienia, pory skóry oraz ujścia gruczołów łojowych. Po czym absorbują energię światła laserowego, przez co tworzą się mikroeksplozje. Przez to zjawisko warstwa naskórka razem z jego niedoskonałościami, zostaje złuszczona. Skóra już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu staje się wyraźnie oczyszczona, pory zmniejszają się, a koloryt skóry ulega ujednolicenia. Wydzielanie sebum staje się ustabilizowane. Po zabiegu zmniejszeniu ulegają także powstałe na skutek trądziku stany zapalne. Peeling węglowy to zabieg głęboko oczyszczający. Podczerwień stymuluje komórki do produkcji nowych właściwych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się jędrna i gęsta. Właściwości zarówno chemiczne, jak i fizyczne kolagenu wraz z biegiem lat zmieniają się. Objawem tych zmian są przede wszystkim pojawiające się na skórze zmarszczki, utrata jej jędrności oraz sprężystości, a także suchość. Laserowa stymulacja kolagenu spowalnia procesy starzenia skóry, komórki stają się pobudzone i szybciej ulegają odbudowie. Zabieg polecany jest zwłaszcza osobom dojrzałym, u których skóra wymaga pobudzenia procesów naprawczych.
Węgiel jako wyjątkowy surowiec w kosmetologii
Węgiel aktywny to jeden z najczystszych surowców uzyskiwanych w dużej mierze z drewna, torfu, skorup kokosa oraz orzecha i pestek. Dzięki obróbce termochemicznej jego struktura zmienia się i robi porowata. Węgiel ma spore właściwości absorbujące (potrafi wiązań pozostałe związki chemiczne). Staje się swego rodzaju chłonną gąbką. Z tego względu jest on stosowany w filtrach wody, medycynie czy maskach przeciwgazowych. Węgiel to bez wątpienia wyjątkowy pierwiastek, znajdujący wiele praktycznych zastosować. Znalazł je także w usługach kosmetycznych. Węgiel to czarny bezzapachowy oraz bezpostaciowy proszek, stosowany w produkcji kosmetyków kolorowych. Pełni on funkcję pigmentu w szminkach, kredkach, tuszach. Wykorzystuje się go także w kosmetykach polecanych dla cer mieszanych i tłustych. Stanowi świetny bakteriobójczy składnik używany w maseczkach do twarzy, tonikach czy żelach. Jest on również składnikiem wybielających past do zębów. Wyjątkowość węgla wynika przede wszystkim z jego struktury. Doskonale nadaje się jako produkt pochłaniający nadmiar sebum. Wykazuje działanie oczyszczające i regulujące wydzielanie gruczołów łojowych.
Jak wygląda zabieg Black doll?
1. Pierwsza faza zabiegu
Pierwsza faza zabiegu Black doll to dokładne oczyszczenia i demakijaż skóry. Później na obszar skóry, który ma być poddany zabiegowi, aplikuje się emulsję węglową, która precyzyjnie wnika we wszelkie nierówności skóry oraz pory. Nałożoną maseczkę zostawia się na około kwadrans, aby węgiel mógł dokładnie wniknąć w skórę.
2. Druga faza zabiegu
Druga faza to procedura laserowa. Laser działa na całej powierzchni obszaru zabiegowego. Cząstki węgla są materiałem absorpcyjnym dla światła lasera. Skóra poddawana jest naświetleniu laserowym w trybie termicznym, przez ci zwiększa się wnikanie fotoabsorbera w pory i dochodzi do stymulacji regeneracji komórek skóry. W następnym etapie następuje tak zwane naświetlanie właściwe impulsem 1064nm o dużej energii, przez co dochodzi do mikroeksplozji drobin zawiesiny węglowej na powierzchni skóry. Uzyskiwany jest efekt peelingu fotomechanicznego.
3.Trzecia faza zabiegu
Trzeci i ostatni etap polega na chłodzeniu skóry lodem albo maską kojąco-nawilżającą, co wpływa na poprawę jej autogennych zdolności utrzymywania właściwego stanu nawilżenia.
Efekty zabiegu laserowego peelingu węglowego:
- poprawa elastyczności skóry
- wygładzenie drobnych zmarszczek
- zwężenie rozszerzonych porów
- usunięcie grubej warstwy martwego naskórka
- głębokie oczyszczenie skóry
- redukcja bakterii, które odpowiadają za powstanie trądziku
- usuwanie zaskórników, grudek, krostek i pryszczy
- oczyszczenie zatkanych ujść gruczołów łojowych
- normalizacja pracy gruczołów łojowych
- redukcja blizn potrądzikowych
- zmniejszenie przebarwień pozapalnych
- zmniejszenie ilości trądzikowych zmian zapalnych
- poprawa jędrności, napięcia, kondycji, odporności i elastyczności skóry
- ujednolicenie oraz rozjaśnienie kolorytu skóry
- stymulacja regeneracji oraz odnowy skóry
Wskazania do wykonania zabiegu Black doll:
- drobne zmarszczki
- utrata jędrności skóry
- przebarwienia, także te pozapalne po trądziku
- trądzik, grudki i krostki
- nadmierne wydzielanie sebum
- spora obecność zaskórników, zarówno tych otwartych jak i zamkniętych
- rozszerzone pory
- tłusta skóra
- ziarnista i szara cera
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu Black doll:
- łuszczyca
- bielactwo
- epilepsja
- aktywna choroba nowotworowa, chemioterapia, radioterapia
- ciąża oraz laktacja
- aktywne infekcje wirusowe, jak na przykład opryszczka
- aktywne infekcje bakteryjne i grzybicze
- zażywanie antybiotyków oraz leków antydepresyjnych (wówczas trzeba je ostawić na tydzień przed planowanym zabiegiem)
- nadwrażliwość na światło
- zażywanie ziół światłouczulających
- zażywanie retinoidów
- przerwanie ciągłości skóry w obszarze poddanym zabiegowi
Przygotowanie do zabiegu
Na trzy tygodnie przed planowanym zabiegiem, jak i na dwa tygodnie po Black doll nie należy opalać się, zarówno na słońcu, jak i w solarium. Nie należy także poddawać się zabiegom złuszczającym, takim jak peelingi chemiczne i mechaniczne. Nie można pić alkoholu w dniu wykonywania zabiegu, gdyż wysusza od dodatkowo skórę. Tydzień przed zaplanowanym zabiegiem poleca się spożycie około 1,5h – 2h dziennie, aby dobrze nawodnić organizm, co ułatwi regenerację skóry po wykonanym Black doll.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu polecane jest stosowanie kremu nawilżającego wybranego przez kosmetologa 2-3 razy na dzień. Minimum przez 2 tygodnie przy wyjściu poza zamknięte pomieszczenia w słoneczny dzień trzeba korzystać z fotoprotekcji, czyli stosować kremy z filtrem 30 albo 50. W dniu wykonywania zabiegu nie powinno się nakładać makijaż.
Kiedy warto poddać się zabiegowi Black doll?
Z zabiegu korzystają zwłaszcza pacjentki, przed ważną okazją, na którą świetnie wyglądać. Peeling ten jest wybierany ze względu na jego szybkość oraz widoczny efekt gładkiej, czystej i promiennej cery. Chcąc uzyskać pełny efekt, należy cały zabieg powtórzyć ok. 3-4 razy w odstępach od 2 do 3 tygodni. Sam zabieg trwa około 20 minut i jest on całkowicie bezbolesny. Nie zostawia także żadnych śladów, więc bez problemu od razu po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Peeling ten odznacza się uniwersalnym działaniem, z tego względu ma korzystny wpływ na młodą, jak i dojrzałą cerę.
Kto najbardziej skorzysta na zabiegu Black doll?
Laserowy peeling węglowy został stworzony z myślą o kobietach z cerę tłustą, skłonną o powstawania zmian trądzikowych i wytrysków. Węgiel dobrze odtyka oraz zwęża pory, więc minimalizuje ryzyko powstania stanu zapalnego. Stosowanie go co jakiś czas, powoduje normalizację pracy gruczołów łojowych. Usunięcie krost oznacza koniec z nieestetycznie wyglądającymi bliznami. Blizny, które widać jeszcze na skórze, dzięki peelingowi robią się mało widoczne. Usunięte zostają też małe przebarwienia. Warto pamiętać, iż nie należy wykonywać peelingu węglowego na opaloną skórę.
Zabieg polecany także mężczyznom
Nie tylko kobiety zaczynają doceniać drogocenne działanie węgla na skórę. Zabieg laserowego peelingu skóry wybierają coraz częściej panowie. Peeling ten ceniony jest przez mężczyzn zwłaszcza za jego szybkość wykonania oraz bezbolesność. Skóra mężczyzn znacznie różni się od skóry kobiet, jednak pewne problemy są bardzo podobne i jest na nie to samo rozwiązanie. Peeling węglowy to polecany zabieg dla panów, z uwagi na jego uniwersalne działanie. Panowie mogą rozwiązać takie problemy skórne jak między innymi, skłonność do infekcji, (spowodowana zarostem), zanieczyszczona skóra, skóra tłusta oraz widoczne pory.