Tatuaż jest bardzo popularnym sposobem na ozdobienie swojej skóry. Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu do skóry właściwej pigmentów, przez co powstałe na skórze rysunki są bardzo trwałe. Barwniki osadzane są głęboko, więc nie grozi im usunięcie razem ze złuszczającym się naskórkiem czy wyblaknięcie tatuażu. Trwałość rysunku wykonanego przez tatuażystę jest bez wątpienia dużą zaletą. Jednakże czasami zdarza się, iż tatuaż staje się problemem dla osoby posiadającej go. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie. Najefektywniejszym sposobem na pozbycie się niechcianego tatuażu jest technika laserowa.
Kiedy warto zastanowić się nad usunięciem tatuażu?
Tatuaż jest bardzo specyficznym sposobem ozdabiania swojego ciała. Powinien on wyglądać perfekcyjnie, w szczególności, gdy znajduje się na odsłoniętym rejonie skóry. Czasem jednak jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Powodem złego wyglądu tatuażu są czasem słabe umiejętności osoby wykonującej rysunek, przez co wykonany tatuaż odbiega od naszych oczekiwań. Może także zdarzyć się, iż wybrany wzór prezentuje się o wiele gorzej na skórze, niż na kartce papieru. Może także dojść do nierównomiernej dystrybucji barwnika albo zamazania konturów. Reakcje układu immunologicznego czasem powoduje migrację barwnika. Innym powikłaniem jest powstanie blizn przerostowych. Przyczyną blizn jest zbyt gwałtowna praca igłą oraz sięganie po bardzo głębokie warstwy skóry. Tatuaż wówczas ulega zniekształceniu. Zdarzają się także przypadki, iż mimo dobrego wyglądu tatuażu i tak chcemy go usunąć, gdyż na przykład znudził się on już nam, albo wybrany kiedyś wzór stał się już niemodny. Często usuwa się zwłaszcza tatuaże z imionami byłych partnerów lub wzory przypominające nam o niemiłych zdarzeniach.
Od czego zależy sukces usunięcia tatuażu techniką laserową?
Usunięcie tatuażu polega na pozbyciu się pigmentów umiejscowionych w głębszych warstwach skóry. To czy w trakcie zabiegu uda się całkowicie usunąć pigment, zależne jest od paru czynników. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa kolor barwnika, najłatwiej usunąć ciemne pigmenty takie jak czarny, granatowy czy niebieski. Trudniejszym zadaniem jest pozbycie się czerwonego, pomarańczowego czy brązowego pigmentu. Bardzo problematycznym zadaniem jest usunięcie barwnika zielonego i żółtego. Uzyskany efekt zależny jest także od składu tuszu, jakim wykonano tatuaż. Czasem w trakcie tatuowania mieszka się parę różnych pigmentów. Spore znaczenie odgrywa także technika wykonania tatuażu, jego rozmiar oraz głębokość umiejscowienia pimentów.
Przebieg laserowego usuwania tatuażu
Zabieg nie pozostawia na skórze żadnych widocznych blizn ani uszkodzeń. Nie niesie ze sobą także ryzyka powikłań i długiego gojenia. Nie ma potrzeby także rekonwalescencji po usunięciu tatuażu. Można więc od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabieg polega na podaniu wytatuowanego obszaru ciała działaniu impulsów świetlnych, których zadaniem jest rozbicie barwnika umiejscowionego pod powierzchnią skóry. Pigment ulega zniszczeniu, kiedy pochłania światło wytwarzane przez laser, po czym jest usuwany z organizmu przez nasz układ odpornościowy. Światło lasera powoduje powierzchowne uszkodzenie naskórka, poprzez rozbicie cząsteczek barwnika na niewielkie elementy, które bez problemu zostają wchłonięte przez komórki żerne. To całkowicie naturalny proces oczyszczania skóry. Aby, całkowicie usunąć tatuaż należy wykonać od 4 do 6 sesji zabiegowych co miesiąc. Długie przerwy są niezbędne, gdyż w trakcie regeneracji następuje stopniowe usuwanie pigmentu, czyli tatuaż na skórze powoli się rozjaśnia. Czasem zabieg laserowego usuwania tatuażu zostaje połączony z zabiegiem laserem frakcyjnym CO2, co pomaga skórze w przyspieszeniu jej regeneracji. Wykorzystywana jest także lampa diodowa, która przyspiesza cały proces gojenia.
W jaki sposób działa laser?
Bardzo krótkie impulsy wysoko skoncentrowanej energii światła o właściwej długości fali, skierowane na pigment tatuaży w skórze, rozbijają go na niewielkie cząsteczki. Cały proces musi być parę razy powtórzony. Zabieg usuwania tatuażu wykonywany jest już od kilkudziesięciu lat, jednakże dopiero najnowsza metoda laserowej techniki usuwania tatuażu, pozwala na całkowite jego usunięcie, bez szkody dla organizmu. Nie występują bowiem przykre skutki uboczne takie jak długotrwałe uszkodzenie skóry czy blizny. Przeważnie pacjenci po zabiegu mają jedynie zaczerwienioną skórę w miejscu poddanym zabiegowi oraz niewielką opuchlizną, schodzi jednak ona samodzielnie po paru dniach od zabiegu. Cały proces usuwania tatuażu nie jest zbytnio bolesny, nie wpływa również na codzienne funkcjonowanie. Ból odczuwalny w trakcie pracy lasera, jest mniejszy niż w trakcie tatuowania. Można także skorzystać ze środków znieczulających zewnętrznych w postaci maści czy aerozoli. Miejsce poddane naświetlaniu powinno być po zabiegu odpowiednio natłuszczane. Barwnik znajdujący się bardzo głęboko pod skórą czasem nie jest możliwy do całkowitego usunięcia. Białego pigmentu w ogóle nie da się pozbyć.
Ile czasu zajmuje laserowe usunięcie tatuażu?
W przypadku, kiedy chcemy swój tatuaż jedynie rozjaśnić, aby łatwiej było wykonać na nim nowy wzór, wówczas wystarczy od 1 do 3 zabiegów. Aby, całkowicie usunąć tatuaż należy przeprowadzić od 3 do 10 zabiegów. Dokładna ilość naświetlań jest jednak całkowicie indywidualna i zależy od rodzaju skóry, wieku tatuaży, wydolności układu immunologicznego, głębokości, miejsca, rodzaju i gęstości pigmentu. Z tego względu usunięcie tatuażu czasem jest strasznie dużym wyzwaniem i wymaga nieraz dużej ilości zabiegów. Czas trwania laserowego usuwania tatuażu zależy od wielkości wzory i trwa od kilkunastu minut do godziny.
Zalety usuwania tatuaży techniką laserową
- niskie ryzyko powstania blizn
- niskie ryzyko możliwych powikłań
- zabieg jest mało bolesny, w razie potrzeby pacjent może otrzymać miejscowe znieczulenie
- wysoka skuteczność wykonywanych zabiegów
- możliwość usuwania tatuaży każdego koloru
- świetne parametry laseru
- brak okresu rekonwalescencji
- możliwość powrotu do swoich codziennych obowiązków od razu po zabiegu
- bezpieczeństwo
- krótki czas wykonania pojedynczego zabiegu
Ile czasu musi minąć po rozjaśnieniu tatuaży, aby można było zrobić nowy tatuaż w tym samym miejscu?
Przeważnie wystarczy jedynie od 4 do 6 tygodni, aby skóra wróciła do swojego codziennego wyglądu oraz przyjmowała pigment w równie dobry sposób, jak w przypadku skóry, która nie miała na sobie jeszcze tatuażu. W niektórych przypadkach natomiast usuwanie tatuażu czerwonego, przy którym proces gojenia jest dłuższy i mniej komfortowy, może wydłużyć się czas aż do 8-10 tygodni.
Przeciwwskazania do usunięcia tatuażu metodą las erową:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- opalona skóra
- cukrzyca
- okres ciąży
- stosowanie specyfików światło uczulających, jak dziurawiec i nagietek
- przyjmowanie antydepresantów albo pozostałych leków zawierających światło uczulające
- zażywanie leków przeciwgorączkowych, witaminy E, przeciwbólowych, aspiryny w okresie na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem
- zmiany skórne w rejonie tatuażu
Możliwe efekty uboczne:
- zwiększenie wrażliwości skóry
- uszkodzenie ciągłości skóry
- świąd występujący bezpośrednio po zabiegu
- rumień
- obrzęk
- bliznowacenie, jednakże w bardzo rzadkich przypadkach. Przy pierwszym zabiegu wykonuje się testy, a parametry pracy lasera dobiera się w ten sposób, aby uzyskać informację o stopniu wrażliwości skóry.
- możliwość uaktywnienia się na obszarze poddany naświetleniom wirusa opryszczki u nosiciela tego wirusa
- brązowe zabarwienie skóry, które może utrzymywać się do trzech miesięcy
- na naświetlanym obszarze mogą pojawić się zasinienia skóry, które zanikają w ciągu 5 do 15 dni
- zmiana pigmentacji skóry, przebarwienia oraz odbarwienia występujące przeważnie u osób o ciemniejszych fototypach skóry, znikające w przeciągu 3-6 miesięcy
- Pęcherzyki i strupki, w rzadkich przypadkach przy usuwaniu tatuaży kolorowych, powierzchowne i szybko gojące się, powodem ich powstania jest emitowania światła którego chromoforem jest między innymi kolor czerwony
Profilaktyka
Po zabiegu laserowego usuwania tatuaży należy smarować skórę środkami których zadaniem jest przyspieszenie gojenia się skóry, a także jej dokładne natłuszczenie. Dobrymi preparatami w tym celu będą: tribiotic, pantenol czy linomag. Przez czas kiedy skóra jest bardzo wrażliwa, należy unikać kąpieli danego obszaru. Trzeba pamiętać także o unikaniu opalania przez okres od paru dni do miesiąca. Czas zależy od wrażliwości skóry i występujących po zabiegu objawów. Należy też unikać ćwiczeń fizycznych, masaży oraz długiego moczenia miejsca po zabiegu. Aż do zniknięcia obrzęku nie można korzystać z basenu i sauny. W razie narażenia na mocne nasłonecznienie, konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem.
Koszty laserowego usunięcia tatuażu
Kosz pojedynczego zabiegu laserowego usuwania tatuażu, ustalany jest w sposób całkowicie indywidualny i zależy w dużej mierze od wielkości tatuażu. Nie da się w żaden sposób przewidzieć ilości niezbędnych zabiegów, więc ostatecznego kosztu usunięcia tatuażu nie da się wcześniej precyzyjnie przewidzieć.