Wszystkie pragniemy, aby nasza skóra była gładka i jędrna. Z czasem jednak na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki, cera staje się sucha i wiotka, a twarz ulega niekorzystnym zmianom konturu. Jak zapobiegać tym procesom? Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego stężenia kwasu hialuronowego w twojej skórze i jakim zabiegom możesz się poddać, aby odzyskać jędrną cerę.
Kwas hialuronowy – fakty
Ponad 55% całej zawartości kwasu hialuronowego człowieka znajduje się w skórze. Jest to związek tworzący elastyczną, płynną macierz, która ma zdolność do wiązania ogromnych ilości wody. Jedna jego cząsteczka może związać nawet 4000 razy więcej wody niż sama waży. Zapewnia to prawidłowe nawodnienie i nawilżenie skóry. Dodatkowo tworzy swego rodzaju żelowe podłoże dla włókien kolagenu i elastyny. Wypełniając przestrzenie międzykomórkowe, utrzymuje odpowiednią sprężystość tkanki i zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Wychwytując i eliminując wolne rodniki tlenowe wspomaga regenerację uszkodzonych komórek skóry. To dlatego jest on niezbędny do utrzymania odpowiedniej jędrności i sprężystości skóry.
Kosmetyki na bazie kwasu hialuronowego
Wraz z upływem czasu naturalny poziom hialuronianu w twojej skórze spada w efekcie czego pojawiają się pierwsze zmarszczki. Takie zmiany obserwujemy u siebie już w wieku 25 lat. To dobry moment aby zainteresować się kosmetykami zawierającymi ten eliksir młodości. Większość dostępnych obecnie preparatów zawiera wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, który pozostając na powierzchni skóry wiąże wodę, hamuje jej odparowywanie i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Ich stosowanie wygładzi i zwiększy elastyczność twojej cery. Ponieważ kwas nie rozszerza naczyń krwionośnych, kosmetyki na jego bazie można spokojnie stosować również zimą. Drogerie oferują szeroki wybór kremów, płynów micelarnych i balsamów zawierających ten niezbędny kwas.
Zabiegi medycyny estetycznej
Jeśli jednak twoje kosmetyki nie radzą sobie z pojawiającymi się zmarszczkami, a ty pragniesz odzyskać młody wygląd warto przemyśleć poddanie się iniekcji kwasem hialuronowym. Zabiegi te najczęściej wykonuje się w obrębie twarzy. Stosowany kwas ma postać miękkiego żelu. Ponieważ wielkość jego cząsteczek dopasowuje się do rodzaju i głębokości zmarszczek jego zastosowanie umożliwia najlepszy efekt estetyczny.
Preparatami kwasu hialuronowego możemy:
- redukować zmarszczki, szczególnie te niepoddające się korekcie z użyciem botoxu
- powiększać usta
- modelować kontury ust
- poprawić rysy twarzy
- ujędrnić skórę twarzy i szyi
Jak wygląda zabieg iniekcji kwasu hialuronowego?
Każdy zabieg poprzedzony jest przeprowadzeniem wywiadu. Obejmuje on nie tylko wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, ale także określenie twoich oczekiwań co do zabiegu. Porozmawiaj szczerze i swobodnie z osobą przeprowadzającą wywiad. Pozwól także na dokładne zbadanie twarzy, zarówno w spoczynku, jak i w trakcie mówienia, uśmiechu.
Podczas zabiegu preparat kwasu wstrzykuje się pod skórę za pomocą jednorazowej strzykawki zakończonej bardzo cieniutką igłą. Jej zastosowanie nie zostawia śladu po wkłuciu i minimalizuje uczucie bolesności. Po wstrzyknięciu żelu w zmarszczkę, kwas wiąże wodę i zwiększa swoją objętość modelując okolicę. Pełne rezultaty obserwuje się po ok. 2 dniach od zabiegu, jednak efekt wygładzenia zmarszczek jest niemal natychmiastowy. Sam proces wstrzyknięć trwa do 30 minut, jest bezpieczny i niemal bezbolesny.
Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Przede wszystkim nie planuj takich zabiegów jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ponadto przed zabiegiem warto wyleczyć wszelkie infekcje ogólnoustrojowe i skórne oraz – po konsultacji z lekarzem – odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi.
Zabieg iniekcji jest mało inwazyjny możesz po nim jednak zaznać miejscowych powikłań w postaci zaczerwienienia, obrzęku, pojawiającego się siniaka i uczucia dyskomfortu. Objawy te mijają po ok. 3 dniach, gdy żel w całości rozprowadzi się pod skórą.
Iniekcja kwasem hialuronowym – efekty
Choć rezultat przeciwzmarszczkowy zabiegu jest niemal natychmiastowy, nie trwa wiecznie. Okres utrzymywania się kwasu w skórze zależy od rodzaju zastosowanego preparatu, wieku i rodzaju skóry, a także trybu życia. Efekty najczęściej utrzymują się do ok. 12 miesięcy. Po samym zabiegu warto ograniczyć palenie papierosów oraz nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Powstające pod wpływem promieni UV wolne rodniki mogą przyspieszyć degradację kwasu.
Zabiegi tego typu mają też korzystne działanie długofalowe. W miejscu ostrzykiwania zwiększa się ilość włókien kolagenowych usztywniających i stabilizujących skórę, które utrudniają ponowne pojawienie się zmarszczek. Wstrzykiwany kwas pobudza też naturalne procesy regeneracji komórek, dzięki czemu nawet po wchłonięciu się preparatu skóra wygląda młodziej.
Zmarszczki pojawiające się u mężczyzn często dodają im uroku. My kobiety musimy się jednak z nimi zmagać i są dla nas tylko zmorą. Dzięki zastosowaniu takich składników jak kwas hialuronowy, możemy w naturalny sposób poprawić jędrność cery, a tym samym także swoje samopoczucie.