Każda kobieta, która codziennie się maluje, powinna także pamiętać o wieczornym demakijażu w celu dobrego oczyszczenia twarzy. Pamiętanie o zmywaniu twarzy zapobiegnie powstawaniu zmarszczek i zatykaniu porów oraz pojawianiu się wyprysków trądzikowych. Wbrew pozorom, makijaż nie powoduje starzenia się skóry, jeżeli pamięta się o wykonywaniu demakijażu twarzy i oczu każdego dnia. Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj sekrety idealnego demakijażu. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Demakijaż twarzy i oczu – dlaczego należy o tym pamiętać?
Makijaż twarzy oraz oczu wiąże się zazwyczaj z nakładaniem na skórę podkładu, korektora, pudru, bronzera, rozświetlacza, różu, tuszu do rzęs oraz szminki. Jest to sporo produktów, dlatego tak ważne jest ich codzienne zmywanie. Dlaczego? Głównie dlatego, iż kosmetyki kolorowe pozostawione przez zbyt długi czas na skórze stają się zanieczyszczeniami i mogą powodować zatykanie się porów, co w konsekwencji prowadzi do zatykania się porów i powstawania zaskórników oraz wyprysków skórnych. Ponadto, pamiętanie o demakijażu gwarantuje zachowanie napiętej i zdrowej skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ zmywanie makijażu wspomaga walkę z oznakami upływu czasu.
Czym najlepiej wykonywać demakijaż?
Wybieranie produktu do demakijażu powinno zależeć od typu cery. Mając cerę tłustej warto wybierać lekkie kosmetyki, bez zawartości alkoholu, który wysusza skórę i jednocześnie prowadzi do nadprodukcji substancji oleistych przez gruczoły. Dobrze spisują się żele do mycia twarzy, pianki, olejki i płyny micelarne przeznaczone do cer tłustych. W przypadku cer mieszanych ze skłonnością do zapychania się porów i powstawania wyprysków należy unikać kosmetyków do demakijażu, które mają w składzie parabeny, silikony i inne składniki komedogenne. Przy skórze wrażliwej i naczynkowej należy używać specjalistycznych produktów do demakijażu, które nie podrażnią delikatnej skóry. Mają cerę alergiczną również należy zwracać uwagę na produkty do demakijażu i wybierać te, które są hypoalergiczne.
Warto wybierać produkty do demakijażu, które nadają się zarówno do zmywania makijażu z twarzy oraz oczu. Należy również pamiętać, aby po oczyszczaniu skóry zakończyć pielęgnację używając toniku, który przywróci właściwe pH.
Jeżeli nakładamy kosmetyki wodoodporne, może się okazać, że zwykły produkt do demakijażu się nie sprawdzi. Warto wtedy wybierać produkty, na których jest informacja, że nadają się również do kosmetyków wodoodpornych. Do zmywania wodoodpornych tuszów czy szminek nadają się również oleje lub płyny z olejami.
Demakijaż twarzy – krok po kroku
Umycie dłoni, związanie włosów
Przystępując do demakijażu należy najpierw związać włosy, aby ich nie zamoczyć i dokładnie umyć ręce. Nie możemy o tym zapominać, ponieważ dłonie są dobrym siedliskiem do namnażania się bakterii oraz wirusów, a dotykając zanieczyszczonymi dłońmi twarzy możemy przenieść na nią zarazki.
Demakijaż oczu
Zmywanie makijażu powinno zaczynać się od demakijażu oczu, ponieważ bardzo często trwa to najdłużej, zwłaszcza jeśli używa się wodoodpornych maskar. Warto wtedy dobrać odpowiedni olej czy płyn micelarny, który poradzi sobie z usuwaniem makijażu oczu.
Jak zacząć demakijaż oczu? Najpierw nałóż produkt do usuwania makijażu w sporej ilości na bawełniany wacik. Następnie przyłóż go do oka i trzymaj go tak przez około 20 sekund, aby płyn bądź olej dokładnie rozpuścił makijaż. Po tym czasie zacznij oczyszczanie oczu, kierując wacik w kierunku do wewnętrznego kącika, nie odwrotnie, aby nie dopuścić do rozciągania delikatnej skóry pod oczami.
Doczyszczanie rzęs
To kwestia o której zapomina wiele kobiet. Wacik bawełniany nie zawsze usuwa cały makijaż z rzęs. Dlatego też zaleca się nasączenie patyczka bawełnianego płynem do demakijażu oczu i dokładnie nim oczyszczenie linii rzęs, aby nie dopuścić do ich osłabienia przez mocne tarcie wacikiem.
Oczyszczanie ust
Pomadki, szminki bądź błyszczyki, niezależnie od tego czy są matowe czy połyskujące, zazwyczaj są tłustymi kosmetykami. Z ich usuwaniem najlepiej radzi sobie olej. Aby oczyścić usta z makijażu najlepiej użyć olejku, ale sprawdzi się także płyn do demakijażu oczu. Należy do tego celu użyć również bawełnianego wacika i zmienić go na nowy, kiedy będzie mocno ubrudzony kosmetykiem.
Demakijaż twarzy oraz szyi
Do oczyszczania twarzy z podkładu, korektora i kosmetyków brązujących najlepiej sprawdzi się płyn micelarny. Dlaczego? Ponieważ micele działają dosłownie jak magnes i usuwają zanieczyszczenia z porów. Do tego celu również idealnie sprawdzą się obficie nasączone produktem do demakijażu bawełniane waciki. Należy oczyszczać twarz okrężnymi ruchami.
W przypadku szyi nie należy zapominać, żeby oczyszczać ją ruchem od dołu do góry, aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek.
Żel do mycia twarzy
Aby porządnie oczyścić twarz należy również umyć skórę z użyciem pianki lub żelu do mycia twarzy dostosowanego do danego rodzaju cery. Najpierw należy delikatnie zwilżyć twarz wodą, rozetrzeć produkt w dłoniach i okrężnymi ruchami nanieść na twarz. Następnie należy umyć twarz ciepłą wodą.
Tonik, serum oraz krem
Istotnym etapem demakijażu oraz oczyszczania jest przywrócenie pH skórze za pomocą toniku, nałożenie odżywczego serum oraz nawilżającego kremu.