fbpx

Najtrudniejszym okresem dla skóry jest okres zimowy. Niskie temperatury, śnieg, mróz- wszystko to wpływa na stan skóry na twarzy. A że zima to też czas wielu zabaw np. imprezy sylwestrowej to ważne jest, aby była ona w naprawdę dobrej kondycji.Jednak co zrobić, gdy stojąc przed lustrem zauważa się zmęczoną, szarą cerę z sińcami pod oczami i niedoskonałościami, które pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zagłębić się w temat maseczek. Czy one faktycznie są tak skuteczne?

Maseczka kosmetyczna nie ma jednego narzuconego składu, konsystencji oraz formy, a jej użytkowanie jest nie tylko w gabinetach kosmetycznych, ale także i w domowych łazienkach.Przeglądając oferty można się natknąć na wiele ich rodzai na wszystkie części ciała: nie tylko na twarz ale także na szyję, dekolt czy uda. Ich działanie ma pomóc w zwalczaniu cellulitu, szarej cery, braku elastyczności, ale także jedne z najczęściej wybieranych na zwalczenie pojawiających się zmarszczek. Konsystencja w jakiej można je uzyskać waha się od kremowej po emulsję i żel. Jednak bez wątpienia wszystkie zapewniają poprawienie stanu skóry po pierwszym lub kilkukrotnym użyciu.

W sklepach najczęściej można spotkać maseczki o formie stałej inaczej nazywanej zastygającą. Są to pasty i proszki, które przed użyciem należy wymieszać proporcjonalnie z wodą w celu uzyskania papki. Po nałożeniu na twarz i odczekaniu kilku/ kilkunastu pasta ulega zastygnięciu po czym w łatwy sposób można przystąpić do jej zmywania. Inne zaś maski po zaschnięciu zmieniają się w skorupy, które zdejmuje się w całości.

Wśród masek zastygających można wyróżnić:

  • parafinowe- są one nakładane na skórę jeszcze jak są ciepłe- wytwarza się je głównie z wosku i parafiny
  • peel-off- najczęściej spotykaną ich postacią jest żel. W momencie zastygania, tworzą na skórze cienką warstwę „otoczkę”, którą z łatwością można usunąć po kilku lub kilkunastu minutach od nałożenia.
  • glinkowe- ich główne zastosowanie to cera tłusta, ze względu na stosowane w ich składzie surowce mineralne, które absorbują znajdujący się na skórze nadmiar sebum. Mają one działanie naciągające, przez co skóra po ich zastosowaniu staje się jędrna i gładka.

Drugim rodzajem masek są miękkie (nazywane też niezastygającymi)- nawet po bardzo długim czasie od zaaplikowania na powierzchnię skóry one nie zastygną. Do nich zalicza się m. im.:

  • żelowe- one działają wygładzająco oraz nawilżająco na zmęczoną skórę
  • emulsyjne- jest to bardzo popularny rodzaj masek, a mianowicie są to kremy do twarzy ze zwiększoną ilością substancji aktywnych w składzie. Podczas aplikowania stosuje się grubą warstwę, z ich usunięciem nie ma żadnych problemów.

Działanie maseczki

Pomijając ilość form w jakich można znaleźć maseczki to każda z nich ma jedno główne i wspólne dla nich wszystkich działanie, a mianowicie wytworzenie okluzji. Jako przykład obrasowujący można tutaj zastosować kompres, który ma za zadanie zatrzymanie przedostawania się wody. Dzięki własnie takiemu działaniu jest ona zatrzymywana na najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, co blokuje proces jej wysuszania. Jednak warto pamiętać aby maski nakładać zgodnie z zaznaczoną w instrukcji ilości czasu. Zazwyczaj jest to od 5 do 20 minut kilka razy w tygodniu. Ponadto tworzący się proces okluzji nie tylko zapewnia korzystne nawilżenie, ale także powoduje podwyższenie pod maseczką temperatury skóry. Taka sytuacja zapewnia poprawienie ukrwienia. Bardzo często można spotkać się w gabinetach kosmetycznych z zabiegiem zaaplikowania pod maseczkę kremu albo ampułki bogatych w substancje aktywne, co jeszcze mocniej wpłynie na poprawienie stanu skóry.

Jednak nie każda maseczka  tworzy proces okluzji. Wszystko zależy od jej przeznaczenia. Takim wyjątkiem mogą być np. maseczki typu peel-off. Ich zadaniem jest oczyszczenie tłustej skóry, usunięcie nadmiaru istniejącego sebum oraz usunięcie zbędnego martwego naskórka

Substancjami, które zdecydowanie najczęściej można spotkać w wszelkiego rodzaju maskach są: witaminy (działają one przeciwzmarszczkowo, przeciwzapalnie oraz przeciwpodrażnieniowo), pantenol (regeneruje uszkodzony i wysuszony naskórek), gliceryna (działa nawilżająco), kwas hialuronowy (zapewnia skórze jędrność, sprężystość i elastyczność, a także wygładza), kaolin (absorbuje nadmiar sebum), kolagen (tworzy”otoczkę” wygładzającą skórę), masła kosmetyczne (idealnie natłuszczają skórę).

Jak więc można zauważyć stosowanie maseczek ma wręcz zbawienny wpływ na stan skóry. Jej dobroczynny wpływ można zauważyć już nawet po pierwszym zastosowaniu, jednak wszystko zależy od użytego składu oraz jej przeznaczenia. Ważne jest aby o stanie cery nie pamiętać tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. W okresie letnim należy ją chronić przez promieniowaniem słonecznym, które jest szczególnie szkodliwe, a na które skóra jest narażona choćby poprzez proces opalania się. W okresie wiosennym oraz jesiennym musi się zmierzyć w porywani wiatru oraz ze zmienną temperaturą, które nie zawsze korzystnie wpływają na jej stan.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk