fbpx

Czym jest łupież?

Łupież to nic innego jak złuszczający się naskórek. W momencie kiedy dostrzegamy na swoich włosach drobny biały pył powinniśmy jak najszybciej odpowiednio zareagować. Jest on chorobą skóry, która polega na nadmiernym podziale komórek naskórka. Występuje w różnym nasileniu i zazwyczaj towarzyszy mu nieprzyjemne swędzenie skóry głowy, nie wspominając już o nieestetycznym wyglądzie, zwłaszcza gdy osypuje się na nasze ramiona. Zabiera nam on pewność siebie. Można cierpieć na niego w każdym wieku, niezależnie od płci. Nie jest też skutkiem braku higieny. Możemy codziennie być nasze włosy i nie da nam to gwarancji uchronienia się przed chorobą . Według badań nawet 60% populacji boryka się z łupieżem. Zazwyczaj nasila się on na czas zimy. 

Rodzaje łupieżu

Jest parę rodzajów łupieżu:

  • Łupież zwykły (pospolity/suchy)
  • Łupież tłusty
  • Łupież pstry

Warto zapoznać się z nimi, aby prawidłowo zdiagnozować nasz łupież i przystąpić do leczenia.

Łupież zwykły:

Jest najpowszechniejszą odmianą łupieżu. Zazwyczaj występuje na owłosionej skórze głowe ale także można go spotkać na innych częściach ciała takich jak pachy czy brwi. Charakteryzuje się występowaniem białych łusek niewielkiej wielkości. Łupież suchy może się przerodzić w tłusty.

Przyczyną powstawania takiego łupieżu jest nadmierne namnażanie się drożdżaków, które naturalnie występują na skórze głowy. Powodów takiego zjawiska jest wiele. Stres, palenie papierosó w, niezdrowa dieta, zaburzenia hormonalne. Dodatkowo poprzez zawijanie włosów w ręcznik po kąpieli ułatwiamy mnożenie się drożdżaków tworząc im idealne środowisko (wilgoć + temperatura)

Jeśli mamy łupież zwykły należy jak najszybciej przystąpić do leczenia. W aptekach czy nawet na półkach w supermarketach możemy znaleźć ogromny wybór preparatów przeciwłupieżowych. Pamiętajmy jednak, że producenci nie zawsze są z nami szczerzy i możemy sobie jedynie zaszkodzić taką kuracją, więc sprawdzajmy skrupulatnie składniki i nie bójmy się skonsultować problemu z lekarzem.

Łupież tłusty:

Ten rodzaj łupieżu charakteryzuje się płatami o żółtawym odcieniu i większym swędzeniem skóry głowy w porównaniu do łupieżu suchego. Jest na tyle silny, że zmusza nas do ciągłego drapania się co jedynie pogarsza nasz stan podrażniając naszą skórę, a to z kolei może doprowadzić nawet do łysienia.

Łupież tłusty jest chorobą łojotokową skóry, więc dodatkowym problemem przy tej chorobie są nadmiernie przetłuszczające się włosy. Przyczyną jest zazwyczaj zaburzenie gospodarki hormonalnej. Zwłaszcza podczas okresu przekwitania u kobiet. Schorzenie jest także przekazywane w genach, więc jeśli w rodzinie istniał już ten problem mamy duże prawdopodobieństwo, że i nas może czekać.

W walce z chorobą zaleca się stosowanie preparatów przeciwłupieżowych oraz suplementację witamin E i B, a także cynku. Pamiętajmy, że ten rodzaj łupieżu zazwyczaj nawraca więc nie leczmy ale także zapobiegajmy. Po ustąpieniu objawów nie rezygnujmy z kuracji.

Łupież pstry:

Tak jak łupież tłusty charakteryzuje go silne swędzenie lecz wyróżniają różowe lub brunatne plamy na skórze głowy. Zmiany występują na klatce piersiowej, plecach czy ramionach. Są to miejsca w których skumulowane są gruczoły łojowe.

Chorobą możemy być obciążeni genetycznie lecz także może być skutkiem nadmiernego pocenia się bądź osłabienia organizmu (np. wynikające z przyjmowania antybiotyku bądź osłabienia podczas menstruacji czy ciąży).

W tym przypadku nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Jeśli mamy podejrzenie, że chorujemy właśnie na tą odmianę łupieży niezwłocznie skierujmy się na wizytę. Łupież pstry ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się. Jedynym skutecznym leczeniem są leki przeciwgrzybicze, które dostaniemy na receptę. 

Domowy ratunek na łupież:

Jednym z naturalnych sposobów na łupież jest kuracja octem jabłkowym. Zaleca się go głównie na łupież pstry. Wystarczy rozcieńczyć 2 łyżki ( możemy na początku jedną ) octu w szklance ostudzonej i przegotowanej wody. Taką miksturę należy pić raz dziennie przez tydzień. Jeśli chcemy ponowić kurację należy odczekać minimum 3 tygodnie, ponieważ ocet w nadmiernych ilościach może nam zakwasić organizm.

Jeśli nasz łupież jest w początkowej fazie, nie mamy podrażnionej skóry głowy i nie odczuwamy silnego swędzenia możemy użyć cytryny (można też użyć samego soku z cytryny). Ukrawamy plaster, a następnie przez parę minut wcieramy go w skórę głowy. Potem myjemy włosy szamponem. Taki zabieg możemy przeprowadzać przed każdym myciem włosów.

Najbardziej uniwersalną metodą stosowaną na włosy jest maseczka z jajka. Bogata w witaminy i minerały odżywia naszą skórę. Stosuje się ją nia tylko na włosy ale także na twarz czy na dłonie. Jeśli robimy maseczkę na włosy wystarczy nam jedynie żółtko. Rozprowadzamy je po skórze głowy i włosach. W zależności od długości naszych włosów możemy potrzebować więcej niż jednego żółtka. Zostawiamy na 15 minut po czym spłukujemy ciepłą wodą. Taką kuracje zaleca się stosować 2 razy w tygodniu.

Naturalne metody leczenia łupieżu trwają dużo dłużej niż leczenie farmakologiczne. Potrzeba czasu i cierpliwości, by zobaczyć pierwsze efekty.

Z taką wiedzą możemy iść na walkę z łupieżem. Jest to długa droga lecz bycie konsekwentnym przyniesie upragnione efekty.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk