fbpx

W pogoni za idealnym wyglądem, kobiety sięgają po innowacyjne metody i technologie, wprowadzane regularnie w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetycznych. Wszelkiego rodzaju rewitalizacje i regeneracje skóry, włosów czy paznokci mają szerokie grono wielbicielek, poddających się zabiegom w zaleconych odstępach czasu. Aby na dłużej zachować młodość, kobiety dbają o najdrobniejsze szczegóły – również o brwi, których zdrowy i zadbany wygląd bardzo łatwo osiągnąć. Należy poddać się zabiegowi laminowania brwi.

O zabiegu

Laminowanie brwi to procedura, dzięki której dochodzi do ułożenia i zaczesania brwi w odpowiednim kierunku oraz do ich intensywnego odżywienia. Polecana jest osobom, które mają z brwiami problem – włoski rosną w różnych kierunkach, są słabe, rzadkie i tworzą nieestetycznie wyglądające łuki. Zabieg można wykonać u każdego – bez względu na gęstość i kolor brwi. Laminowanie można bez wahania łączyć z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, w tym z barwieniem brwi henną czy regulacją. Profesjonalne gabinety estetyczne i kliniki medycyny estetycznej proponują również łączenie laminowania brwi z ostrzykiwaniem botoksem – laminowanie jest procedurą całkowicie nieinwazyjną, wobec czego jest bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta. Sam zabieg laminowania trwa około czterdziestu pięciu minut, natomiast w przypadku połączenia z innymi procedurami, czas jego trwania może się wydłużyć do około półtorej godziny. Nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu laminowania brwi – mogą się mu poddać również kobiety ciężarne i karmiące piersią.

Pierwszy etap zabiegu – działanie kwasu tioglikolowego

Zabieg laminowania brwi rozpoczyna się od ich oczyszczenia i nałożenia na nie warstwy kwasu tioglikolowego. Ta gęsta, oleista substancja o nieprzyjemnym zapachu sprawia, że otwierają się łuski włosów, dzięki czemu są one łatwiejsze w układaniu i lepiej wchłaniają substancje odżywcze. Kwas tioglikolowy od dawna używany jest w przemyśle kosmetycznym. Sole tioglikolowe, szczególnie tioglikolan sodu lub wapnia, znajdują zastosowanie w produkcji kremów do depilacji, działających bez użycia ostrza. Z kolei tioglikolan amonu stosowany był do wykonania trwałej ondulacji – ten związek chemiczny rozrywa mostki dwusiarczkowe w strukturze kolagenu i przebudowuje je, dając efekt naturalnie skręconych włosów. Podczas zabiegu laminowania brwi, kwas tioglikolowy powinna nałożyć doświadczona kosmetyczka. Niezwykle ważne jest, aby odpowiednio dobrać ilość kwasu do gęstości i jakości brwi pacjentki – również w obrębie łuku brwiowego siła każdego włoska może być inna. Nałożenie zbyt obfitej warstwy kwasu tioglikolowego może skutkować osłabieniem kondycji brwi i ich wypadaniem.

Drugi etap zabiegu – powlekanie keratyną

Po usunięciu warstwy kwasu tioglikolowego, na brwi aplikuje się keratynę i rozpoczyna modelowanie kształtu oraz kierunku wzrostu włosków. Kwas tioglikolowy pozostawił łuski włosów otwartymi i podatnymi na nadawanie im nowego kształtu. Powlekanie keratyną ma działanie okluzyjne, czyli tworzy barierę ochronną między włosem i jego cebulką a środowiskiem zewnętrznym. Poprawia to elastyczność włosków oraz ich ogólną kondycję. Keratyna odżywia wszystkie włoski, nabłyszcza je i pogrubia, ponieważ niezwykle łatwo wiąże się z białkami występującymi naturalnie w strukturze włosa. Warto zauważyć, że słaba kondycja brwi może być wynikiem niedoboru keratyny, dzięki czemu zabieg laminowania widocznie je zregeneruje. W branży kosmetycznej keratyna jest wykorzystywana przede wszystkim w pielęgnacji włosów – niezwykle popularne jest keratynowe prostowanie włosów, które je odżywia i wygładza pasma. Ta sama zasada zastosowana jest podczas laminowania brwi – keratyna sprawi, że odpowiednio wymodelowane, zagęszczone brwi utrzymają swój kształt nawet przez półtora miesiąca po zabiegu.

Trzeci etap zabiegu – odżywianie drogocennymi olejkami

Po zakończeniu powlekania brwi keratyną, kosmetyczka sięgnie po bogate w składniki odżywcze olejki roślinne, na przykład olej jojoba lub olejek makadamia. Zastosowanie olejków roślinnych sprawia, że brwi są optymalnie natłuszczone i odznaczają się naturalnym, głębokim blaskiem. Olej jojoba utrzymuje jędrność i elastyczność skóry, nawilża włosy i brwi, chroni je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i reguluje poziom sebum. Olej jojoba jest bogaty w witaminy, szczególnie w witaminę A i E, oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenowy i arachidonowy. Z kolei olej z orzechów makadamia sprawia, że brwi stają się mniej łamliwe i mniej podatne na gwałtowne zmiany temperatury. Olejek z orzechów makadamia pozwala łatwiej rozczesywać włosy – zaaplikowany na brwi po powlekaniu keratyną ułatwia ich modelowanie. Olejek makadamia jest bogaty w witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę i skwalen. Zawiera również kwas oleopalmitynowy, który zapewnia skórze i włosom młody i zdrowy wygląd.

Efekt jeżozwierza

Laminowanie brwi ma wpływ przede wszystkim na ich kondycję. Włoski są wzmocnione od cebulek, dogłębnie odżywione i lśniące. Modelowanie, które wykonuje się podczas laminowania brwi sprawia, że pacjentki mogą się pochwalić tak zwanym efektem jeżozwierza, czyli dokładnie rozczesanymi, skierowanymi ku górze włoskami, które nadają spojrzeniu głębi i wyraźnie odmładzają twarz. Efekt jeżozwierza jest jednym z najgorętszych trendów popularyzowanych przez kosmetyczki na rok 2020. Modne w poprzednich sezonach brwi wyskubane pęsetą lub idealnie wyrysowane i wypełnione pomadą powoli przechodzą do historii. W pielęgnacji i upiększaniu twarzy zaczyna królować naturalność i właśnie tak wyglądają brwi poddane laminowaniu – są długie, idealnie rozczesane i ujarzmione, ale nadal gęste.

Pielęgnacja brwi po zabiegu laminowania

Efekty laminowania brwi utrzymują się maksymalnie do półtora miesiąca po wykonaniu zabiegu. Uwarunkowane jest to indywidualnym cyklem życia włosków brwi – te, które naturalnie wypadną, wymagają poddania kolejnemu zabiegowi laminacji. Na rynku dostępne są kosmetyki, które pomagają w pielęgnacji brwi poddanych zabiegowi laminacji i przedłużają czas trwania efektów tego zabiegu. W każdej dobrej drogerii można zakupić kremy i odżywki przeznaczone do pielęgnacji brwi. Dzięki regularnej aplikacji substancji pielęgnacyjnych, brwi będą zdrowsze, ich cebulki będą mocniejsze i efekt laminowania utrzyma się dłużej niż półtora miesiąca.

Opinie o zabiegu laminowania brwi

Laminowanie brwi jest dość nową techniką, wykonywaną w niewielu gabinetach kosmetycznych w Polsce. Z tego powodu w Internecie dostępnych jest niewiele opinii. Zwolennicy laminowania brwi twierdzą przede wszystkim, że ten zabieg jest zdrowy, nie obciąża delikatnych włosów i daje bardzo naturalny efekt. Procedura jest również niezwykle bezpieczna, jeśli przeprowadzana jest przez profesjonalistę. Jedyne negatywne opinie, jakich można się doszukać są związane z wykorzystaniem kwasu tioglikolowego w pierwszym etapie zabiegu – substancja ta ma bardzo nieprzyjemny zapach i jej nieumiejętne zaaplikowanie na brwi może skutkować pogorszeniem ich ogólnej kondycji. Z tego powodu bezwzględnie należy poddawać się zabiegowi w dobrych, zaufanych gabinetach kosmetycznych lub klinikach medycyny estetycznej. Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu laminowania brwi w domu. Z kolei prasa anglojęzyczna wychwala zabieg laminowania brwi i wskazuje, jak wiele celebrytek się na niego zdecydowało. Podstawową zaletą, o której rozpisuje się między innymi brytyjski Vogue jest fakt, że laminowanie brwi jest niezwykle efektywną alternatywą dla mechanicznego zagęszczania brwi metodą mikronacięć – zamiast bolesnej procedury aktorki i piosenkarki otrzymują zabieg, który nie daje żadnych skutków ubocznych i po jego wykonaniu nie jest konieczna kilkudniowa rekonwalescencja. Takie same opinie można przeczytać na łamach innego brytyjskiego czasopisma, Glamour. Brytyjki i Amerykanki wypowiadają się o tym zabiegu w samych superlatywach, określając go jako natychmiastowy lifting brwi i polecając go pozostałym kobietom. Okazjonalnie, w zagranicznej prasie można się spotkać z uwagami, mówiącymi o konieczności wykonania testu skórnego każdej stosowanej substancji – należy się upewnić, że żaden z preparatów wykorzystywany podczas zabiegu nie uczula kontaktowo, szczególnie w przypadku traktowania nimi bliskich okolic oczu.

Inne zabiegi laminowania

Poza brwiami, dość popularne jest laminowanie rzęs. Jest mniej inwazyjne od trwałej wykonywane na rzęsach, a doskonale je uzupełnia. Podobnie, jak w przypadku laminowania brwi, zabieg na rzęsach przeprowadza się z użyciem keratyny. Nawilżenie i dogłębne odżywienie rzęs sprawia, że maskara lepiej i szybciej przylega do rzęs i nie wykrusza się. Keratyna ma również działanie ochronne na rzęsy – zabezpiecza przed działaniem promieni ultrafioletowych, wilgocią i substancjami drażniącymi. Laminowanie rzęs polega na ich odżywieniu, uniesieniu i podkręceniu w niewielkim stopniu. Dodaje to rzęsom objętości i jest całkowicie bezpieczne. Efekty zabiegu – podobnie jak w przypadku innych procedur z wykorzystaniem keratyny – utrzymują się do ośmiu tygodni i po tym czasie zabieg można bezpiecznie powtórzyć.

Leave a Reply