fbpx

Kriolipoliza –  sposób na odchudzanie przez zamrażanie

Technologia kriolipolizy została opracowana przez dwóch amerykańskich lekarzy, dr med. R. Roxa Andersona i dr. med. Dietera Mansteina w 2008 r. Ta dwójka wykazała, iż komórki tłuszczowe pod wpływem oddziaływania niskich temperatur ulegają obumieraniu, krystalizacji, a później nasz organizm po prostu je wydala, dzięki intensywnej pracy wątroby. I tak oto doszło do powstania nieinwazyjnego, przełomowego i bezbolesnego sposobu na skuteczne usuwanie tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza vs liposukcja

Wiele osób pisze, iż kriolipoliza stanowi alternatywę dla liposukcji, niemniej jednak nie do końca można się z tym zgodzić. Chociaż w przypadku tego zabiegu, tak samo jak przy zastosowaniu liposukcji, usuwana jest tkanka tłuszczowa (należy pominąć różnice w technologii i sposobie) to jednakże nie w każdej sytuacji można przeprowadzić te zabiegi alternatywnie.

Po pierwsze, z całą pewnością liposukcja to zabieg jednoetapowy i już po jednej wizycie w gabinecie widoczne będą niemalże natychmiastowe efekty, zaś zabieg kriolipolizy wymagać będzie kilku sesji i za każdym razem rezultaty rozłożone będą w czasie (dlaczego tak się dzieje, wyjaśnimy w dalszej części artykułu). Kriolipolizę można zdecydowanie polecić osobom chcącym pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej na małych obszarach ciała. Zwykle pacjenci zgłaszają się na usuwanie tak zwanych boczków, albo też oponek. Chociaż z pewnością kriolipolizie mogą zostać poddane także dużo większe obszary, nawet podczas jednej sesji.

Jak dokładnie wygląda sam zabieg?

Do wybranej części ciała przykładany jest próżniowy aplikator, który ma za zadanie zasysać tkankę tłuszczową. Ponadto schładza ją do temperatury od 0 do – 10 stopni Celsjusza, w której komórki tłuszczowe ulegają zamrożeniu i poddawane są apoptozie, czyli kontrolowanemu ich obumieraniu. Jak wspomniano już powyżej, zabieg ten jest komfortowy i bezbolesny. Po jego zakończeniu na skórze mogą wystąpić niewielkie wybroczyny albo siniaki, a także chwilowe zaburzenia czucia. Nie musimy się tego obawiać – objawy bowiem znikają po paru dniach, maksymalnie do tygodnia.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie każda osoba zakwalifikuje się do przeprowadzenia u niej zabiegu kriolipolizy i tutaj niezwykle istotny będzie dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza. Zdarza się, iż zabieg ten nie jest wykonywany w przypadku osób otyłych mających zbity tłuszcz, z tego powodu, iż próżniowy aplikator nie jest w stanie zassać takiego fałdu skórnego. Inną sytuacją będzie chęć ujędrniania obwisłej skóry albo mięśni przy pomocy kriolipolizy. Taki zabieg nie będzie miał większego sensu, krio działa bowiem wyłącznie na tkankę tłuszczową. Także niewydolność nerek, wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, ciąża, bądź rozrusznik serca będą przeciwskazaniem do wykonania zabiegu.

Uwaga! Efekty po wykonanym zabiegu kriolipolizy nie będą widoczne natychmiastowo. Trzeba mieć na uwadze, iż organizm wydala komórki tłuszczowe stopniowo podczas procesów metabolicznych, dlatego zmianę można dostrzec już po kilku dniach, niemniej jednak ostatecznych rezultatów możemy spodziewać się dopiero po minimum dwóch miesiącach. A poczekać oczywiście warto, gdyż już po jednym zabiegu możemy stracić ok . 30 procent tkanki tłuszczowej w miejscu zastosowania (będzie to ok. 1,5 cm w obwodzie).

Jakie temperatury będą stosowane?

Badania pokazały, że najbardziej optymalna temperatura dla skutecznego rozpadu komórek tłuszczu, z uwagi na grubość tkanki tłuszczowej to:

  • dla pacjentów, którzy są delikatnie otyli potrzebny będzie wyłącznie tak zwany zabieg ,,rzeźbiący” w temperaturze od +5 do 0 stopni Celsjusza,
  • w przypadku pacjentów otyłych, którzy mają widoczne już fałdy tłuszczu od 0 do -5 stopni Celsjusza,
  • dla pacjentów bardzo otyłych z dużymi fałdami tłuszczowymi konieczna jest temperatura w zakresie od -5 do – 10 stopni Celsjusza.

Czy przeprowadzenie zabiegu będzie bolesne?

Zabieg kriolipolizy jest bezinwazyjny i zwykle bezbolesny, niemniej jednak odczuwalne może być zimno i delikatne zasysanie skóry. Mogą występować siniaki, jak i zaczerwienienia. W przypadku wybranych pacjentów może również pojawić się osłabienie czucia w miejscu, które zostało poddane zabiegowi. Może wystąpić nawet niewielkich rozmiarów krwiak, który na ogół w przeciągu kilku dni znika samoczynnie. Bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu może być podjęta zwyczajna aktywność fizyczna bez ewentualnego dyskomfortu.

Kiedy kriolipoliza będzie najbardziej skuteczna?

Podczas jednego zabiegu możliwe jest wykonanie maksymalnie sześciu przyłożeń (na przykład uda to 2 przyłożenia, boczki to 2 przyłożenia, brzuch również 2 przyłożenia). Zabieg trwa wtedy ok. 3 godzin. Czy to długo? Długo, zatem pacjentom zaleca się zabranie ze sobą tak zwanych czaso-umilaczy – np. książki, czy komputer. Jeżeli pacjent rozważa wykonanie kriolipolizy na kilku partiach ciała, specjaliści przeważnie doradzają, żeby wykonać jeden z zabiegów kompleksowo, gdyż wtedy uzyskiwane są najlepsze efekty. Celem zmaksymalizowania estetycznych efektów obszar zabiegowy poddawany jest ponadto termicznemu szokowi, dzięki początkowemu rozgrzaniu za pomocą fal radiowych wraz z ultradźwiękami, zaś w następnym etapie stosowana jest kriolipoliza. Kompilacja zabiegu przy użyciu fal radiowych wraz z ultradźwiękami daje nam dodatkowe korzyści w postaci obkurczenia skóry i wzrostu jej napięcia.

Kolejny zabieg kriolipolizy w tej samej okolicy ciała może być wykonany dopiero po upływie 4 tygodni.

Reakcja skóry i odczucia pacjenta po zabiegu kriolipolizy

Po przeprowadzonym zabiegu na wybranym obszarze pojawia się zaczerwienienie i może występować również drętwienie (chwilowe zaburzenie wrażliwości, którego przyczyną jest oddziaływanie niskiej temperatury) części ciała, które zostały poddane zabiegowi. Taki stan może się utrzymać do kilku godzin po zabiegu. W sytuacjach wyjątkowych może wystąpić również niewielkich rozmiarów krwiak, który w przeciągu kilku dni, tygodni ulega resorpcji.

U szczupłych osób, mających mało zbitą tkankę tłuszczową i u kobiet po porodzie, mogą pojawić się miejscowe przemrożenia skóry na jej powierzchni. Ustąpią one całkowicie po 7 do 30 dniach, nie pozostawiając żadnego śladu. Bezpośrednio po sesji zabiegowej pacjent może wrócić do swojej normalnej aktywności, przy uwzględnieniu ograniczenia bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych przez okres 10 dni.

Wskazania

  • zlokalizowana miejscowo tkanka tłuszczowa – głównie w okolicach brzucha, talii, dolnych części pleców, zewnętrznej części ud, ale również na pośladkach czy ramionach,
  • zabieg jest niewskazany u pacjentów z nadwagą przekraczającą 10 kg.

Efekty

  • Efekty końcowe zabiegu kriolipolizy nie będą widoczne od razu (trzeba poczekać, aż nasz organizm pozbędzie się uszkodzonych komórek tłuszczowych), ponieważ proces usunięcia uszkodzonych w czasie zabiegu komórek tłuszczowych trwa do kilku tygodni,
  • efekty stają widoczne po 4 tygodniach (są widoczne w pełni po 3 miesiącach),
  • 20 – 30 procent redukcji tkanki tłuszczowej w zasysanym obszarze. Przekłada się to bezpośrednio na ok. 1,5 cm mniej w obwodzie,
  • efekty będą zależne w dużej mierze od płci pacjenta (kobiety dużo wolniej i trudniej pozbywają się masy, aniżeli mężczyźni), wieku (po 40 roku życia zmniejsza się tempo metabolizmu i usuwania związków, które powstały w wyniku rozpadu tkanki tłuszczowej), chorób w zakresie metabolizmu, które mogą go zakłócać (np. choroby przysadki, tarczycy, sterydy, leki hormonalne).

Uwaga! Istotne jest, aby nie przytyć w czasie wykonywania serii zabiegów i podczas oczekiwania na efekty, gdyż wtedy nie będzie można zaobserwować jakichkolwiek zmian.

Przeciwskazania

Zanim poddamy się zabiegowi kriolipolizy, powinna zostać przeprowadzona szczegółowa konsultacja z lekarzem, która uwzględniać będzie wskazania, jak i przeciwskazania do zabiegu:

  • padaczka,
  • cukrzyca,
  • krioglobulinemia,
  • rozrusznik serca,
  • pokrzywka z zimna,
  • choroba Raynauda,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • ciąża, jak i karmienie piersią,
  • otwarte rany, miejscowe stany zapalne,
  • miejscowe zaburzenia krążenia,
  • zaburzenia pracy wątroby.

Niedogodności występujące po zabiegu kriolipolizy

  • odrętwienie i utrata czucia – objawy te zanikają już po kilku godzinach,
  • zasinienia i zaczerwienienia, które pojawiają się w obszarze zabiegu – na ogół ustępują po paru godzinach,
  • ból i obrzęk – dolegliwości te nie trwają na ogół dłużej, aniżeli 48 godzin,
  • miejscowo występujący krwiak – zwykle wchłaniany jest w przeciągu kilku dni.

Co uważają na temat kriolipolizy eksperci?

Pozornie zabieg może się nam wydawać zupełnie bezinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Jednakże lekarze zastanawiają się, czy ludzkie ciało jest w stanie rzeczywiście pozbyć się wszelkich zamrożonych podczas zabiegu komórek tłuszczowych. Nie ma jeszcze żadnych badań, które potwierdzałyby, że wszystkie zniszczone komórki tłuszczowe są usuwane. W przypadku, kiedy podczas zabiegu kriolipolizy zamrożono zbyt wiele komórek lipidowych może okazać się, że ich pozbywanie się z ciała będzie stanowić zbyt duże obciążenie dla wątroby pacjenta. Zatem osoby, których wątroba nie działa prawidłowo, powinny przemyśleć dokładnie decyzję na temat poddania się kriolipolizie.

Leave a Reply