fbpx

Piękne, szczupłe ciało, bez nadmiaru tkanki tłuszczowej to marzenie niemal każdej kobiety i niejednego mężczyzny. Niestety, natura bywa bezlitosna i często na ciele występują zbędne oponki i wałeczki. Nie zawsze ćwiczenia i dieta są skuteczne, czasami trzeba zastosować jedną z metod oferowanych przez gabinety medycyny estetycznej. Jedną z najskuteczniejszych metod jest kriolipoliza. Jest to bezpieczny zabieg, polecany dla wszystkich, którym zależy na bezpiecznym i mało inwazyjnym pozbyciu się tkanki tłuszczowej.

Na czym polega kriolipoliza?

Kriolipoliza to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod walki z otyłością. Powstała dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych, jest znana na całym świecie i z każdym miesiącem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Polega na mrożeniu tkanki tłuszczowej, wskutek czego ulega ona znacznej redukcji. Zabieg odbywa się zewnętrznie, bez ingerencji skalpela. Kriolipoliza polega na chłodzeniu tkanek tłuszczowych za pomocą specjalistycznego aparatu. Wskutek niskiej temperatury lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę, dzięki temu dochodzi do likwidacji komórek tłuszczowych. Metoda oszczędza inne tkanki, tj. skóra, mięśnie i nerwy. Kriolipoliza działa tylko w miejscu poddanym działaniu urządzenia.

Wskazania do wykonania kriolipolizy

Zabieg polecany jest dla osób, u których problemem jest tkanka tłuszczowa występująca miejscowo, np. na brzuchu, w okolicach bioder, na udach, plecach czy ramionach. Zabieg nie jest polecany dla osób z dużą nadwagą, którym zależy na pozbyciu się tkanki tłuszczowej z niemal całego ciała. Warto go wykonać u osób, które mimo ćwiczeń i diety nie mogą pozbyć się miejscowo ulokowanej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, chcą wyszczuplić problematyczne partie ciała.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga podania znieczulenia. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad, który pomoże wykryć ewentualne przeciwwskazania. Pacjent jest mierzony, tak, aby móc porównać wymiary przed zabiegiem i 6 tygodni później. W czasie zabiegu można odczuwać lekkie pieczenie, zimno i drętwienie. Zabieg kriolipolizy przeprowadzany jest w klinikach medycy estetycznej, wykonuje go lekarz, pielęgniarka lub kosmetyczka. Obszar objęty zabiegiem smarowany jest specjalnym żelem do usg. Osoba wykonująca zabieg, do obszaru, który ma być wyszczuplony, przykłada specjalny próżniowy aplikator wyposażony w płytki chłodzące. Następnie głowica urządzenia zasysa fałd skóry z tkanką tłuszczową i mocno ją chłodzi. Aplikator ma wbudowane czujniki, połączone z panelem sterowania, dzięki czemu proces jest stale monitorowany i kontrolowany. Zabieg kriolipolizy wykonywany jest w temperaturze około +3 stopnie Celsjusza. Niektóre aparaty do zabiegu chłodzą ciało do temperatury ujemnej, ale nie podnosi to skuteczności zabiegu, może też spowodować odmrożenia skóry. Po zabiegu pielęgniarka rozmasowuje skórę i pacjent może wrócić do domu.

Aplikator pobiera ciepło z komórek tłuszczowych w sposób bezpieczny i kontrolowany. Komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi, są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny i naczyniowy do wątroby, a następnie wydalane z organizmu. Efekty zabiegu widoczne są po około 3-4 miesiącach, w momencie, gdy wszystkie zbędne komórki zostaną wydalone. Zabieg wymaga powtórzenia, najczęściej stosuje się kilka serii, które zależnie od grubości tkanki tłuszczowej trwają do 35 do 60 minut. Zabieg należy powtarzać co 6 tygodni.  Ciężko określić ile zabiegów będzie wymaganych, ponieważ jest to zależne od fragmentów ciała, z których pacjent chce pozbyć się tłuszczu. Pozbycie się opinki z brzucha wymaga najczęściej dwóch zabiegów. Bezpośrednio po zabiegu na skórze widoczne są zaczerwienienia, pojawia się uczucie drętwienia. W niektórych wypadkach na skórze może pojawić się obrzęk oraz zasinienia, ale zmiany powinny ustąpić po 48 godzinach. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, po zabiegu pacjent powraca do codziennych aktywności, jedynie przez pierwszy tydzień po zabiegu nie są zalecane intensywne ćwiczenia fizyczne.

Efekty zabiegu

Efekty kriolipolizy nie są widoczne od razu. Oczywiście zaraz po zabiegu pojawia się lekki efekt wyszczuplenia, ale największe zmiany pojawiają się w momencie, gdy organizm wydali tkankę tłuszczową. W pierwszych dniach po zabiegu w miejscach poddanych zabiegi zaczyna się proces zapalny. Lipidy ulegają krystalizacji, błona komórki ulega uszkodzeniu i obumiera, ustają procesy życiowe. Między 15 a 30 dniem po zabiegu ustaje zapalenie i komórki tłuszczowe zaczynają być wydalane. Ostateczny efekt zabiegu można zauważyć po 2-4 miesiącach. Szybkość wydalania tkanki tłuszczowej jest zależna od pracy w wątroby, dlatego u każdego pacjenta końcowy efekty może pojawić się w różnym czasie. Kriolipoliza gwarantuje utratę około 25-40% tkanki tłuszczowej z obszaru objętego chłodzeniem. Wykonanie zaleconej liczby zabiegów zapewnia utratę ok. 5-7 cm Efekty zabiegu utrzymują się około pół roku do zakończenia wydalania tkanki tłuszczowej. Oczywiście, dbając o dobrą dietę, ruch i zdrowy styl życia, efekty mogą utrzymać się dużo dłużej. Najważniejsze efekty zabiegu to:

  • Bezpieczeństwo i bezinwazyjność
  • Szybkość i dokładność
  • Wygładzenie cellulitu
  • Poprawa jędrności i elastyczności skóry
  • Utrata zbędnej tkanki tłuszczowej
  • Zmniejszenie obwodów ciała

Efekty zabiegu można najlepiej przeanalizować na jednej z pacjentek, która poddała się dwóm zabiegom. Zależało jej na pozbyciu się tłuszczu z okolic brzucha. Po pierwszym zabiegu pacjentka straciła po 1 cm z obwodu nad i pod pępkiem, utrata wagi wyniosła niecałe 2 kg, a tkanka tłuszczowa zmalała o 1,5%. Tkanka mięśniowa wzrosła o 0,6%. Po drugim, wykonanym po 6 tygodniach zabiegu, obwód pod pępkiem zmniejszył się o 1 cm, nad pępkiem pacjentce ubyło 3 cm, utrata wagi wyniosła 2,5 kg. Spadek zawartości tkanki tłuszczowej wyniósł 0,1%. Pacjentka była szczupła, zależało jej jedynie na wyrzeźbieniu okolic brzucha i efekcie wyszczuplenia. Była zadowolona z zabiegu. Dodatkowo zauważyła poprawę stanu skóry, która stała się gładsza, pozbawiona grudek i nierówności.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Kriolipoliza jest zabiegiem bezpiecznym, odbywa się bez przerwania ciągłości skóry. Ma kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Osoby, które mają jakiekolwiek problemy z wątrobą, muszą skonsultować zabieg z lekarzem prowadzącym, ponieważ pozbycie się obumarłych tkanek tłuszczowych może być dla nich zbyt dużym obciążeniem. Jest zabiegiem bezinwazyjnym, często zastępuje liposukcje, która ma dużo skutków ubocznych i jest zabiegiem mocno ingerującym w organizm. Kriolipoliza nie wymaga specjalnego przygotowania, nie jest konieczne zwolnienie z pracy oraz zaniechanie wykonywania codziennych obowiązków. Zabiegu nie wykonuje się u dzieci i młodzieży. Nie należy przeprowadzać go u kobiet w czasie miesiączki. Do głównych przeciwwskazań należą:

  • Poważne choroby (cukrzyca, padaczka, choroba Raynaud, krioglobulinemia, nowotwory),
  • Elementy metalowe np. rozrusznik serca, aparat słuchowy,
  • Choroby serca,
  • Żylaki,
  • Zbyt małe nawodnienie organizmu,
  • Pokrzywka wywołana zimnem,
  • Ciąża i karminie piersią,
  • Choroby nerek,
  • Zaburzenia pracy wątroby,
  • Zaburzenia krążenia,
  • Stany zapalne, rany, choroby skóry,
  • Infekcje grzybicze i wirusowe,
  • Tatuaż w miejscu objętym zabiegiem,
  • Alergie skórne,
  • Wysoka nadwrażliwość na zimno.

Gdzie wykonać zabieg?

Kriolipoliza staje się coraz bardziej popularna, coraz więcej gabinetów ma ją w swojej ofercie. Niestety, nie wszystkie salony i gabinety medycyny estetycznej oferują zabieg przeprowadzany na profesjonalnym sprzęcie. Aby mieć pewność, że zabieg będzie prawidłowo wykonany, należy poszukać certyfikowanego gabinetu, z wykwalifikowaną kadrą i odpowiednim sprzętem. Należy szukać gabinetu, który posiada na wyposażeniu urządzenie medyczne LipoCryo, które przeszło potrzebne badania kliniczne oraz posiada wymagane certyfikaty. Korzystając z tego urządzenia, można mieć pewność, że zabieg odbędzie się w sprawdzonych i bezpiecznych warunkach, bez szkody dla zdrowia. Warto pamiętać, że profesjonalny zabieg kriolipolizy musi być wykonywany w temperaturze dodatniej. Zabieg wykonywany w zbyt niskiej temperaturze zamraża skórę i może być niebezpieczny dla zdrowia. Urządzenie LipoCryo działa w optymalnej do przeprowadzenia zabiegu temperaturze, wynoszącej ok. 3°C, dzięki temu zabieg jest w pełni bezpieczny i skutecznie usuwa tkankę tłuszczową.

Kriolipoliza to zabieg wyszczuplający, który jest bezinwazyjny, niemal bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Należy pamiętać, że nie jest to zabieg odchudzający. Warto się na niego zdecydować, gdy problemem nie jest znaczna nadwaga, ale miejscowa, zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Utrata tłuszczu następuje bez uszkadzania pokrywającej go skóry. Obecnie medycyna estetyczna dąży do zabiegów jak najmniej inwazyjnych, nienaruszających ciągłości skóry. Kriolipoliza jest właśnie takim zabiegiem, można wykonać ją „z marszu”, bez konieczności specjalnego przygotowania.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk