Depilacja laserowa jest coraz popularniejszą metodą na usuwanie zbędnego owłosienia, dlatego coraz więcej kobiet, a także mężczyzn podejmuje decyzję o skorzystaniu z tego zabiegu. Jak zatem należy się przygotować do depilacji laserowej?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że depilacja laserowa, tak jak każdy inny zabieg wiąże się również z przeciwwskazaniami, dlatego zabieg nie zostanie przeprowadzony przede wszystkim: podczas czynnych chorób nowotworowych, w przypadku padaczki, na świeżo opalonej skórze, w okresie ciąży i karmienia piersią, w przypadku doustnej terapii retinoidami, na skórze depilowanej woskiem, pęsetą, depilatorem, w przypadku siwych, rudych i blond włosów, na skórze poddanej zabiegowi z peelingami chemicznymi, w przypadku skłonności do blizn koloidowych, przy chorobach skóry (grzybica, łuszczyca , bielactwo), w przypadku stosowania kremów z retinolem, w trakcie antybiotykoterapii oraz stosowania leków światłouczulających, obniżających krzepliwość krwi, psychotropowych czy środków pochodzenia ziołowego, witamin A i C. Oczywiście jest również bardzo dobra wiadomość, zdecydowana większość z wymienionych wcześniej przeciwwskazań to tak zwane przeciwwskazania czasowe.
Zasady dotyczące przygotowania się do zabiegu depilacji laserowej?
1. W przypadku, gdy skóra jest świeżo opalona, warto odczekać cztery tygodnie przed pojawianiem się w salonie. Należy zdawać sobie sprawę, że opalona skóra wiąże się z dużą ilością melaniny (czyli barwnika skóry), przyciąga ona światło lasera, co może doprowadzić do oparzenia skóry. Trzeba także pamiętać, aby tydzień przed zabiegiem zrezygnować także z balsamów samoopalających. Z kolei od 7 do 10 dni przed zabiegiem można wykonać peeling ciała.
2. Osoby, które w swojej codziennej pielęgnacji stosują kremy z retinolem (wit. A), powinny na 4 tygodnie przed zabiegiem zrezygnować z przyjmowania tego preparatu i zastąpić go innym. Z kolei osoby przyjmujące doustnie retinoidy (np. Izotek), po zakończonej kuracji powinny odczekać przynajmniej 6 miesięcy zanim przystąpią do zabiegu depilacji laserowej. Na tydzień przed zabiegiem rekomendowane jest również zaprzestanie przyjmowania kremów na bazie kwasów owocowych.
3. Osoby stosujące środki pochodzenia ziołowego, albo zaczynające dzień od herbatek ziołowych, powinny odstawić przynajmniej na tydzień przed zabiegiem następujące zioła: skrzyp, rumianek, mięta, bergamotka, arcydzięgiel, dziurawiec, lubczyk, czystek, herbatka Figura, pokrzywa, melisa, bratek, nagietek, kozłek lekarski, kminek, Skrzypovita. należy także zrezygnować z przyjmowania witaminy A i C.
4. Niektóre osoby mają problem z powstrzymaniem się od wyrywania włosków pęsetą, należy wstrzymać się z tą czynnością na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Taki sam rygor dotyczy również depilacji depilatorem, pastą cukrową oraz woskiem. Włoski mogą być spokojnie usuwane maszynką albo remem do depilacji (w przypadku kremu najpóźniej na około 3 dni przed zabiegiem).
5. Na około 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki fotouczulające, czyli różnego rodzaju leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, różnego typu antybiotyki, niektóre środki przeciwbólowe (ibuprom, ketonal, ibuprofen, aspiryna, pelarginum, polopiryna, ibum). Przed zabiegiem depilacji laserowej od pół godziny do godziny można przyjąć tabletkę apap.
6. Od 7 do 10 dni przed zabiegiem nie powinno się korzystać z zabiegów z peelingami chemicznymi (np. kwas salicylowy).
7. Warto zadbać o ty, aby skóra była niepodrażniona oraz nawilżona, na kilka dni przed zabiegiem rekomendowane jest zastosowanie balsamu.
Osoby, które wypełniły już wszystkie wymienione wcześniej kroki, a także zarezerwowały sobie wizytę w gabinecie, przed pojawieniem się na zabiegu powinny również:
1. Na zabieg należy koniecznie przyjść z ogolonymi włoskami, w miejscu wykonywania zabiegu (najlepszym rozwiązaniem jest zgolenie włosów na dzień przed lub w dniu zabiegu, gdy owłosienie jest silne. Przed pierwszym zabiegiem warto pozostawić mały fragment włosków 1×1 cm, aby osoba, która będzie wykonywała zabieg, mogła ocenić barwę włosów. Należy pamiętać, aby skóra do zabiegu była gładka.
2. Osoby, które umówiły się na depilację pach, nie powinny stosować w dniu zabiegu dezodorantu i antyperspirantu. Z kolei preparatu typu Etiaxil, Antidral, powinno się odstawić na minimum 3-5 dni przed zabiegiem.
3. W dniu zabiegu nie można stosować balsamów.
4. W przypadku, gdy depilacja laserowa ma zostać wykonywana w obrębie twarzy, na zabieg należy przyjść bez makijażu.
Gdy depilacja laserowa zostanie już skończona, klient, który wróci do domu powinien zastosować się do następujących wskazówek:
- w przypadku gdy skóra jest zaczerwieniona lub wystąpił delikatny obrzęk, nie należy się martwić, ponieważ jest to naturalny objaw po zabiegu.
- osoby, które poddały się zabiegowi większości partii ciała, powinny zrezygnować w tym dniu z gorącej kąpieli
- warto stosować łagodne preparaty do mycia, nie rekomenduje się również mocnego podcierania skóry, powinno się delikatnie ją osuszyć.
- nie poleca się stosować silnych antyperspirantów, dezodorantów, Antidralu, Etiaxilu (w przypadku, gdy depilacja dotyczyła pach).
- można zastosować zasypkę albo krem Alantan Plus czy Bephanthen, Dermopanthen
- w dniu zabiegu nie powinno się korzystać z sauny czy basenu
- do 2-3 tygodni po zakończonym zabiegu, nie powinno się opalać skóry, a także korzystać z solarium. jeżeli zaistnieje taka potrzeba rekomenduje się stosować kremy z filtrem (najlepiej 50SPF)
- należy umówić się na następny zabieg, w przypadku mniejszych partii w okresie od 4 do 6 tygodni, a większych od 8 do 12 tygodni.
- Należy zdawać sobie sprawę, że odpowiednie przygotowanie do zabiegu sprawi, że nie tylko będzie on skuteczny, ale również klient uniknie niechcianych konsekwencji i będzie cieszył się gładką skórą.
- na pół roku przed planowanym zabiegiem powinno się zakończyć doustną terapię retinoidami
- na 4 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić maści z retinoidami, a także kwasami owocowymi, zrezygnować z wykonywania z rodzajów depilacji polegających na wyrywaniu włosów (wosk, depilator, pęseta) oraz zrezygnować ze stosowania samoopalaczy
- na 1 dzień przed zabiegiem powinno się zrezygnować ze stosowania kremów, balsamów, a także maści w miejscu, które będzie poddane zabiegowi