fbpx

Depilacja laserowa od dłuższego czasu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Nic dziwnego, to skuteczna i bezpieczna metoda usuwania niechcianego owłosienia. W porównaniu do tradycyjnych metod depilacji, laserowa nie powoduje żadnych nieestetycznych skutków ubocznych w postaci krostek czy wrazstających włosków i pozwala zaoszczędzić czas, a w dłuższej perspektywie również pieniądze.

Zabiegi depilacji laserowej zaczęto wykonywać już na początku lat 60. XX wieku. W tamtym czasie jednak nie zyskały dużej popularności, gdyż lasery wykorzystywane w tym czasie miały zbyt długą falę. Efektem tego nie było usunięte owłosienie, a uszkodzony pigment i skóra. Obecnie stosowane urządzenia są o wiele bardziej precyzyjne i efekty są zdecydowanie trwalsze.

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

W trakcie przeprowadzania zabiegu, wykorzystuje się tzw. zjawisko selektywnej fototermolizy, dzięki czemu efekty tej metody są trwałe. Wykwalifikowany specjalista przykłada głowicę lasera do obszarów, z których chcemy pozbyć się włosów. Skóra zostaje wcześniej odpowiednio przygotowana. Laser emituje wiązkę intensywnego światła, które zostaje pochłonięta przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w cebulkach włosów. Emitowane wiązki są z zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Wysyłany impuls lasera zostaje zamieniony w energię termiczną, a to powoduje zniszczenie struktur, które są odpowiedzialne za wzrost włosków. Dzięki temu nie odrastają one. Przykładaniu lasera do skóry towarzyszy pieczenie, ale nie dochodzi do poparzenia. Dzieje się tak dlatego, że laser wyczulony jest tylko na barwnik we włosach, dla skóry pozostając obojętnym.

Depilacja laserem diodowym składa sie z kilku etapów. Początkowo melaninę zawarta w łodydze włosa pochłania z wiązki lasera odpowiednią ilość światła. Potem uzyskane ciepło rozprasza do sąsiadujących tkanek, to tzw. fotodermatoza. Ciepło to powoduje uszkodzenie mieszka włosowego i komórek biorących udział w procesie tworzenia się nowego włosa. W trakcie tego zabiegu usuwa się wszystkie włosy, które mają wystarczającą ilość melaniny w sobie, czyli są ciemne i znajdują się w fazie aktywnego wzrostu.

Czy depilacja laserowa boli?

Zwykle zabieg nie jest bolesny, jednak wiele zależy od indywidualnego progu bólu. Może on jednak powodować pewien dyskomfort w postaci uczucia swędzenia, szczypania lub pieczenia. Osoby bardzo wrażliwe mogą zastosować przed zabiegiem maść znieczulającą.

Po przeprowadzeniu depilacji laserowej, skóra zwykle jest lekko zaczerwieniona i może pojawić się obrzęk okołomieszkowyObjawy te zazwyczaj znikają po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Jedynie w przypadku skóry mocno wrażliwej, mogą utrzymywać się do kilku dni.

Jakie miejsca poddaje się zabiegowi depilacji laserowej?

Biorąc pod uwagę nieiwazyjność tej metody, depilację laserową można stosować na każdym obszarze ciała, która ze względu na niechciane owłosienie sprawia dyskomfort. Depilacji laserowej najczęściej poddaje się nogi, pachy, ręce, okolice bikini oraz twarz. Coraz bardziej popularna staje się depilacja torsu, brzucha oraz pleców, szczególnie w przypadku mężczyzn.

Zalecenia po zabiegu depilacji laserowej:

 • unikanie długich, gorących kąpieli,
 • przez około 2 – 3 tygodnie, nie należy stosować żadnych peelingów, ani środków złuszczających,
 • bezpośredni po zabiegu, nie należy korzystać z basenu oraz sauny,
 • przez około miesiąc, nie należy opalać się zarówno naturalnie, jak i w solarium, najlepiej chronić obszar poddany depilacji kremem z wysokim filtrem – SPF 50,
 • nie należy używać na podrażnioną skórę kosmetyków na bazie spirytusu. Warto także unikać stosowania mydła,
 • w przypadku depilacji pach, do czasu ustąpienia zaczerwienienia, należy unikać stosowania dezodorantów,
 • wskazane jest używanie kosmetyków łagodzących podrażnienia, np. Panthenol, Bepantem,
 • pomiędzy zabiegami w serii, nie należy wyrywać włosków.

Ile trwa zabieg depilacji laserowej?

Długość zabiegu zależy przede wszystkim od obszaru, który jest poddawany depilacji. Zwykle wynosi od 30 minut do 2 godzin. Nowatorskie lasery diodowe potrafią znacząco skrócić czas przeprowadzanego zabiegu. Dzięki wyposażeniu w dodatkową głowicę o większej powierzchni zabiegowej. Innowacyjny sprzęt pozwala również zminimalizować odczucie dyskomfortu i bólu i uzyskać oczekiwane rezultaty przy użyciu niższych energii lasera. 

Ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać?

Aby cieszyć się trwałością wykonanych zabiegów, należy wykonać ich serię, w odstępach czasu od 6 do 12 tygodni. Wiązka lasera oddziałuje włoski, które są w fazie wzrostu, a nie w spoczynku.

Skuteczność depilacji laserowej zależy takze od wielu innych czynników, m. in. od koloru, struktury, ilości i rodzaju włosków. Najłatwiej laser usuwa włoski ciemne, a także grube i w ich przypadku wystarczy 5 – 6 zabiegów. Włoski na twarzy oraz te jasne i delikatne są trudniejsze do usunięcia. Z kolei  przypadku włosów rudych oraz siwych, depilacja laserowa nie działa.

Warto także wziąć od uwagę fakt, że zabieg nie gwarantuje usunięcia wszystkich włosków. Po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, niewielki odsetek włosków może odrastać. Są one jednak o wiele delikatniejsze i jaśniejsze, co powoduje ich mniejszą widoczność. Niektóre osoby powinny po pewnym czasie wykonać zabieg przypominający. Wynika to z faktu, że mieszki włosowe dotąd uśpione, mogą zacząć produkować nowe włoski.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Aby zabieg był skuteczny oraz trwały, należy odpowiednio się do niego przygotować:

 • na około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z opalania naturalnego i tego w solarium. Zbyt intensywnie spalona skóra może ulegać podrażnieniom i poparzeniom w trakcie przeprowadzania zabiegu depilacji laserowej,
 • przez miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z używania depilatora elektrycznego i nie wykonywać depilacji woskiem i pastą cukrową. Nie zaleca się także używania plastrów do depilacji i innych metod, które wyrywają włoski wraz z cebulkami,
 • zaleca się odstawienie kosmetyków oraz ziół fotouczulających, np. nagietek czy dziurawiec,
 • przez 7 dni przed zabiegiem nie należy stosować peelingów,
 • Na 4 tygodnie przed, należy odstawić kosmetyki zawierające retinol.

Przeciwskazania do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej

Przed przeprowadzeniem zabiegu, należy przeprowadzić konsultacje z lekarzem. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad oraz wykluczy ewentualne przeciwskazania. W trakcie takiej wizyty, specjalista dobiera odpowiednie parametry urządzenia w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Czynniki, które wykluczają przeprowadzenie zabiegu to:

 • bielactwo,
 • skłonność do powstawania przebarwień,
 • łuszczyca, rybia łuska,
 • epilepsja,
 • choroby nowotworowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • ciąża oraz okres laktacji,
 • aktywna opryszczka i infekcje skórne,
 • świeże skaleczenia w miejscach poddawanych zabiegowi,
 • osoby posiadające tatuaż w miejscu wykonania zabiegu.

Rodzaje laserów wykorzystywanych do depilacji laserowej

Najlepsze i najczęściej wykorzystywane lasery to:

 • Laser Motus – to laser aleksandrytowy, który jest niezwykle skuteczny w usuwaniu jasnych i delikatnych włosków. Zaleca się to również dla osób o niskim progu bólu. Odznacza się on wysokim poziomem absorpcji energii przez chromofory melaniny. Charakteryzuje się dużą mocą i bardzo krótkim impulsem, a to zwiększa jego efektywność oraz bezpieczeństwo,
 • Laser Vectus – sprzęt ten wyposażony jest w czujnik melaniny w skórze. To pozwala na dobranie najlepszych parametrów do indywidualnych cech pacjenta. Po ustawieniu bardzo wysokich parametrów, możliwa jest depilacja jasnych włosów, co nie jest typowe w przypadku laserów do depilacji. Vectus posiada wbudowane lustra, które zwiększają jego efektywność,
 • Laser GentleLase – za jego pomocą można bardzo szybko przeprowadzić zabieg. Oprócz redukcji owłosienia, posiada także zdolność niwelowania przebarwień oraz zmian naczyniowych skóry. Wyposażony jest w dodatkowy system chłodzenia, dzięki czemu naskórek chroniony jest przez cały przed nagrzaniem. To czyni go zdecydowanie bezpieczniejszym urządzeniem,
 • Laser Thunder MT – pozwala wybrać do zabiegu pojedynczą lub podwójną wiązkę lasera. Mieszana technologia zastosowana w laserze, pozwala używać go skutecznie i bezpiecznie, przy różnych fototypach skóry oraz włosów, nawet tych bardzo jasnych.

Koszt pojedynczego zabiegu depilacji laserowej

Koszt zależy od wybranego obszaru ciała:

 • depilacja pach – 200 – 300 zł,
 • depilacja twarzy – głównie wąsik – 150 – 200 zł,
 • depilacja łydek – 300 – 400 zł, uda – 450 – 500 zł,
 • depilacja bikini – 300 – 500 zł.

Depilacja laserowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych metod usuwania niechcianego owłosienia. To jedyna możliwość trwałej redukcji włosków, która dodatkowo jest mało inwazyjna oraz bezpieczna. Najlepiej wykonywać ją w okresie jesienno – zimowym. W tym czasie jest mniejsze nasłonecznienie, a także niższa temperatura, która sprzyja wykonywaniu tego typu zabiegów.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk