W związku z rosnącą popularnością zabiegów depilacji laserowej, narastają również mity dotyczące tej metody usuwania owłosienia. W związku z tym część osób obawia się z niej skorzystać, choć jest o wiele skuteczniejsza i bezpieczniejsza od tradycyjnych sposobów, zapewniając przy tym większy komfort i trwalsze efekty. Jakie z krążących informacji o depilacji laserowej są prawdziwe, a które zupełnie mijają się z prawdą? Oto mity oraz fakty dotyczące tego rodzaju zabiegu.
Depilacja laserowa to bezinwazyjna metoda usuwania owłosienia – FAKT
Metodę tę zdecydowanie można nazwać bezinwazyjną, bowiem przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, natomiast nie dochodzi do żadnych uszkodzeń względem delikatnej struktury samego naskórka. Z tego także względu z powodzeniem można korzystać z tego sposobu również do depilacji wrażliwych miejsc na ciele, a więc okolic intymnych, pach czy skóry przy wargach.
Depilacja laserowa jest bezpieczna – FAKT
Oczywiście jak w przypadku każdego zabiegu medycznego czy kosmetycznego, istnieją pewne obostrzenia dotyczące tego czy można dopuścić kogoś do zabiegu. Jeżeli jednak nie widać żadnych przeciwwskazań to osoba poddająca się zabiegowi może być spokojna o swoje bezpieczeństwo, gwarantowane z uwagi na bezinwazyjny charakter zabiegu. W odróżnieniu od bardziej tradycyjnych metod, przy depilacji laserowej nie trzeba się obawiać o ewentualne uszkodzenia skóry. Zabieg nie wpływa też w żaden sposób na same funkcje organizmu.
Zabieg depilacji laserowej jest bezbolesny – FAKT/MIT
Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od indywidualnych predyspozycji każdej osoby, gdyż ból odczuwamy w sposób subiektywny. Na pewno nie można powiedzieć, że zabieg jest w jakikolwiek sposób bolesny, lecz osoby mało odporne na ból mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas zabiegu. Objawia się to poprzez pieczenie lub szczypanie. W zdecydowanie większej ilości przypadków klienci oceniają jednak, iż procedura przebiegała dla nich bezboleśnie. Depilacja laserowa nie wymaga też przeprowadzania wcześniej znieczulenia.
Depilacja laserowa szkodzi skórze – MIT
W wielu przypadkach nie widać żadnych, choćby najmniejszych skutków ubocznych zabiegu. Czasem może się pojawić delikatne podrażnienie lub zaczerwienienie, lecz są to objawy, które znikają w przeciągu kilkunastu godzin, jeżeli nie będziemy nadmiernie nadwyrężać skóry na obtarcia czy stosować na niej nieodpowiednich środków. Sam zabieg w żaden sposób nie wpływa na osłabienie kondycji skóry.
Uzyskane efekty są trwałe – FAKT
Jednym z największych atutów depilacji laserowej jest właśnie fakt, iż jest to jedna z najskuteczniejszych metod, gwarantująca długotrwałe efekty. Przy prawidłowo wykonanych zabiegach uzyskuje się efekt usunięcia nawet 95% włosków. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposób nie trzeba się również martwić odrastającymi włoskami, przyczyniającymi się do odczuwania dyskomfortu i konieczności częstego poddawania się zabiegom depilacyjnym. Trwały efekt uzyskiwany jest z uwagi na to, że laser oddziałuje podskórnie, na same cebulki włosów.
Depilacja laserowa nie pomoże na wrastające włoski – MIT
Jest to zdecydowanie mit, bowiem właśnie ta metoda zalecana jest w przypadku tego typu problemów. Metody depilacji zewnętrznej nie pozwalają dotrzeć do źródła problemu, podczas gdy uczyni to laser, dla którego nie ma znaczenia to czy włoski rosną prawidłowo czy wrastają. Docierając do mieszków włosowych usuwa wrośnięte włoski, dzięki czemu poprawia też stan skóry i pozwala uniknąć przebarwień oraz blizn, które mogłyby spowodować.
Wystarczy jeden zabieg by usunąć owłosienie – MIT
Pierwsze efekty rzeczywiście będą widoczne już po pierwszej takiej procedurze, lecz do skutecznej depilacji konieczna jest seria zabiegów. Częstotliwość i liczba wizyt będzie uzależniona od indywidualnych przypadków danej osoby, lecz zwykle jest to od czterech do sześciu zabiegów, które wykonuje się w odstępie kilku tygodni od siebie. Należy pilnować również tego by nie odkładać wizyt w czasie poza wyznaczone terminy, bowiem takie opóźnienia sprawią, iż zabiegi będą mniej efektywne.
Laser jest skuteczniejszy na ciemne włosy – FAKT
Ciemne włoski mają w sobie więcej melaniny (barwnika), więc laser sprawniej na nie oddziałuje. Nie oznacza to jednak, że z tej metody depilacji zupełnie nie mogą korzystać osoby o jasnych włosach. W ich przypadku oddziaływanie jest po prostu mniejsze, więc do osiągnięcia odpowiednich efektów potrzebna będzie większa liczba zabiegów. W razie skrajnie jasnych włosów lub też siwych, laser może na nie nie zadziałać i wtedy trzeba sięgnąć po inne metody ich usunięcia.
Wiązka może nie zadziałać na część włosków – FAKT
Poza siwymi włosami, laser nie zadziała również na takie, które w chwili przeprowadzania zabiegu nie znajdują się w fazie wzrostu. Mówi się o nich, że są „uśpione” i w takim przypadku mogą się one pojawić i urosnąć w przeciągu roku od całej procedury. Nie jest to jednak problem, bowiem wystarczy wtedy jedna dodatkowa wizyta na zabieg uzupełniający, który pozwoli zoptymalizować osiągnięte efekty.
Depilacja laserowa nie jest dla każdego – FAKT
Pomijając kwestie odcieni włosów, które mogą wpłynąć na skuteczność zabiegu, w niektórych przypadkach w ogóle nie można go wykonywać. Jest to związane z zakazami dotyczącymi stanu zdrowia. Przede wszystkim depilacji laserowej nie mogą się poddawać osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, cukrzycą, padaczką czy chorobami skóry (choćby łuszczycą). Takie zabiegi są też całkowicie zakazane dla kobiet w ciąży.
Istnieją czasowe przeciwwskazania wobec zabiegu – FAKT
W niektórych przypadkach obowiązują też tymczasowe przeciwwskazania wobec zabiegu, które ustąpią po jakimś czasie. Są to wszelkiego rodzaju chwilowe infekcje czy stany zapalne skóry, a także uszkodzenia mechaniczne samego naskórka. Od takiej procedury trzeba się też powstrzymać, jeżeli w niedalekiej przeszłości poddawało się jakiemuś zabiegowi chirurgicznemu. Depilacja laserem nie będzie również możliwa w przypadku niedawnego stosowania kremów z retinolem oraz przyjmowania leków fotouczulających.
Opalenizna przeszkadza w zabiegu – FAKT
Na liście zakazów wobec depilacji laserowej znajduje się także świeża opalenizna. W praktyce na cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem nie można się już opalać, a do dwóch tygodni przed procedurą należy też zrezygnować z samoopalacza. W kontekście opalonej skóry światło lasera rozprasza się w strukturze skóry, zamiast skupić się na mieszku włosowym, na który ma oddziaływać. Zakaz opalania skóry dotyczy też paru tygodni po przeprowadzonym zabiegu.
Na depilowanym obszarze nie powinno być pieprzyka – FAKT
Wszelkie zmiany skórne należą do przeciwwskazań i dotyczy to także pieprzyków. Promień mógłby wywołać w takim przypadku nieprzyjemne powikłania, zatem powinno się tego unikać. Z depilacji laserowej można natomiast spokojnie korzystać w kontekście miejsca z którego kiedyś usunięto pieprzyk za zgodą dermatologa.
Depilacja laserowa wykonywana jest u wszystkich tak samo – MIT
Choć wydawać by się mogło, że zabieg ma charakter zdecydowanie uniwersalny, to w praktyce jest mocno spersonalizowany. Nim przejdzie się do samego zabiegu klient odbywa konsultację ze specjalistą, podczas której nie tylko wykluczane są wszelkie przeciwwskazania, ale też odbywa się wywiad pozwalający ocenić stan skóry oraz włosów. Dzięki temu można ustawić odpowiednie parametry lasera, tak by działał on optymalnie. Zwykl e na początku przeprowadza się też próbę, by potwierdzić, że laser działa skutecznie i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Do zabiegu nie trzeba się przygotowywać – MIT
Choć sama procedura jest prosta i zabieg nie jest długi, to nie oznacza to, iż nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać. Poza sprawdzeniem i wykluczeniem wszelkich obostrzeń przeciw depilacji laserowej, należy stosować się do zaleceń, unikając wykorzystywania nieodpowiednich leków oraz preparatów. W tygodniach poprzedzających zabieg nie można też przeprowadzać depilacji innymi metodami, w tym woskiem. Plan przygotowań dobrze jest skonsultować z lekarzem lub kosmetyczką. Podczas samych wywiadów z osobą przygotowującą do zabiegu trzeba też zachować pełną szczerość, bowiem chodzi tu nie tylko o skuteczność zabiegu, ale i zdrowie klienta.
Skóra po zabiegu wymaga pielęgnacji – FAKT
W pierwszych dniach mogą pojawić się podrażnienia, a nawet jeżeli nie zaobserwuje się takich objawów, to ze skórą trzeba się obchodzić w sposób delikatny. Nie można przeprowadzać peelingu, a do czyszczenia skóry najlepiej wykorzystywać mleczko i tonik bezalkoholowe oraz czystą wodę. Delikatność należy też zachować podczas osuszania, by nie doprowadzić do obtarć i podrażnień. Przez kilka dni po zabiegu nie powinno się korzystać z basenu oraz sauny, ani brać gorących kąpieli. W okresie kilku tygodni wykluczone jest także opalanie się.
Jesień i zima to najlepsze pory roku na taki zabieg – FAKT
Choć zabieg można przeprowadzać przez cały rok, to rzeczywiście miesiące kończące i rozpoczynające dany rok najbardziej sprzyjają takiej procedurze. Wynika to z faktu, że jest wtedy mniej słońca, więc skóra nie wymaga aż takiej ochrony jak latem czy w ciepłe, wiosenne dni. W okresie letnim trudniej zmusić się również do unikania opalania się czy korzystania z atrakcji takich jak basen i kąpieliska, z których powinno się zrezygnować w pierwszych dniach po zabiegu.
depilacja laserowa Gdańsk Aniołki
depilacja laserowa Gdańsk Borkowo
depilacja laserowa Gdańsk Centrum
depilacja laserowa Gdańsk Chełm
depilacja laserowa Gdańsk Łostowice
depilacja laserowa Gdańsk Matemblewo
depilacja laserowa Gdańsk Morena
depilacja laserowa Gdańsk Orunia Górna Dolna
depilacja laserowa Gdańsk Siedlce
depilacja laserowa Gdańsk Suchanino
depilacja laserowa Gdańsk Wrzeszcz
depilacja laserowa Gdańsk Zakoniczyn
depilacja laserowa Gdańsk Zaspa
depilacja laserowa Gdańsk Ujeścisko