fbpx
Coraz więcej osób zainteresowanych jest trwałym usunięciem zbędnego owłosienia. Szczególnie latem marzymy o pokazywaniu gładkich nóg czy pach, bez podrażnień po goleniu i bez bolesnych sposobów na wyrwanie włosków. Metod na pozbycie się niechcianych włosów jest wiele, ale niestety większość z nich nie rozwiązuje tego problemu na stałe. Naprawdę skutecznym rodzajem depilacji jest depilacja laserowa, jednak również ona obrosła wieloma nieprawdziwymi opiniami. Jeśli zastanawiasz się nad depilacją laserową, ale nadal masz wątpliwości, w tym artykule rozprawimy się z kilkoma mitami na jej temat.

Mit numer 1: Zabiegów depilacji laserowej nie można wykonywać latem

Ta opinia wynika zapewne z tego, że po depilacji laserowej nie powinno się wystawiać skóry na promienie słoneczne. Jeśli jednak po zabiegu będziemy trzymać się otrzymanych zaleceń nic nam nie grozi. Wiązka lasera, którą wykonywana jest depilacja emituje promieniowanie utrzymujące się przez okres 2 tygodni. W tym czasie skóra nie jest w stanie sama bronić się przed innymi formami promieniowania, także słonecznego. Zignorowanie zaleceń może prowadzić do poparzeń i obrzęków. Dodajmy jeszcze, że wyjątkowej ochrony wymaga jedynie obszar na którym był wykonywany zabieg, a nie całe nasze ciało. Dlatego latem najlepiej depilować laserowo te partie ciała, które łatwo schowamy pod ubraniem, czyli na przykład bikini, pachy czy uda. Oczywiście zawsze należy pamiętać również o używaniu ochronnych kremów z filtrem UV.

Mit numer 2: Laserem można usunąć nawet bardzo jasne włosy

To niestety nie jest prawdą. Chociaż wynaleziono już lasery, które w niewielkim stopniu mogą usunąć włoski blond lub rude, jednak ich skuteczność nadal jest bardzo niska. Wynika to z faktu, że działanie lasera opiera się na oddziaływaniu na barwnik znajdujący się we włosie. Gdy pigmentu jest mało włos nie nagrzewa się odpowiednio i tym samym nie reaguje na depilację. Dlatego osoby z bardzo jasnymi włosami mogą spróbować zabiegów IPL, które działają na trochę innej zasadzie.

Mit numer 3: Wystarczy 1 zabieg depilacji laserowej

Zazwyczaj dla całkowitego efektu  powinno wykonać się cykl 6 lub 8 zabiegów. Oczywiście zależy to od konkretnego przypadku, ale nigdy nie będzie to tylko jeden zabieg. Laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu, dlatego po około siedmiu tygodniach zabieg należy powtórzyć tak by zadziałał na kolejne włosy. Z każdym kolejnym zabiegiem będzie widać, że liczba odrastających włosów się zmniejsza, aż do momentu gdy nie będzie ich wcale.

Mit numer 4: Depilacja laserowa powoduje duże podrażnienia na skórze

Oczywiście skóra po przyjęciu dawki promieniowania może być lekko zaczerwieniona, ale takie podrażnienia powinny ustąpić już w ciągu kilkunastu godzin od zabiegu. Nie powoduje to trwałych zmian na skórze i nie stanowi zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardzo wrażliwej skóry lepsza może być depilacja IPL, która chociaż mniej skuteczna, jest również mniej inwazyjna.

Mit numer 5: Depilacja IPL ma taką samą skuteczność jak laser diodowy

Ponieważ IPL ma inne działanie niż laser, nie wykazuje takiej samej skuteczności. Urządzenia IPL emitują wiązkę światła o różnym spektrum, które oprócz włosa nagrzewa też okoliczne tkanki. Dlatego IPL ma mniejszą moc niż laser diodowy, który działa tylko na barwnik włosa. Mniejsza moc przekłada się na większą liczbę wymaganych zabiegów, depilację IPL należy powtórzyć od 7 do 10 razy dla uzyskania zadowalających efektów.

Mit numer 6: Dostępne na rynku urządzenia do domowej depilacji laserowej działają tak samo jak te w salonie

Ten mit łączy się z poprzednim, ponieważ większość urządzeń reklamowanych jako domowa depilacja laserowa, to tak naprawdę IPL. W odróżnieniu do laserów medycznych znajdujących się w gabinetach kosmetycznych, nie emitują one wiązki laserowej, a jedynie wiązkę światła. Tak jak wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie ich zasada działania znacząco się różni, dlatego dają też inne rezultaty.

Prawdziwe informacje

Omówiliśmy szereg mitów na temat depilacji laserowej, więc teraz wypadałoby przyjrzeć się kilku faktom. A niezaprzeczalnym faktem jest, że depilacja laserowa pozwala trwale usunąć owłosienie. Jak to działa?
Wiązka lasera kierowana jest na poszczególne włosy i zostaje pochłonięta przez barwnik włosa, melaninę. Następuje wtedy reakcja w której wydzielane jest dużo ciepła. Przegrzanie mieszka włosowego powoduje uszkodzenie macierzy włosa, która odpowiada za jego regenerację. Tak uszkodzony włos nie odrośnie ponownie. Żeby jednak laser mógł właściwie zadziałać, włos musi znajdować się w odpowiedniej fazie wzrostu. Ponieważ nasze włosy nie rosną wszystkie jednocześnie, zabieg depilacji laserowej trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Liczba zabiegów jest indywidualna i zależy od koloru włosów, ich kondycji, oraz od karnacji. Najskuteczniejsze są zabiegi przy ciemnym owłosieniu i jasnej skórze.

Zabiegi depilacji laserowej są czasochłonne. Wiązka lasera musi trafić do każdego włosa osobno, więc może to trwać od kilkunastu minut nawet do dwóch godzin, zależnie od powierzchni objętej naświetlaniem. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Parametry wiązki lasera dobierane są odpowiednio do typu i stanu skóry oraz włosów. Bardzo ważne jest wykonanie próby laserowej przed właściwym zabiegiem. Sam zabieg powinien być wykonywany przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach, dlatego lepiej nie korzystać z ofert podejrzanych salonów, gdzie na przykład warunki sanitarne budzą nasze wątpliwości.

Istniej szereg przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej. Po pierwsze nie jest ona wykonywana u kobiet w ciąży. Poza tym nie powinno wykonywać się tego typu zabiegów gdy występują uszkodzenia naskórka, nietypowe brodawki skórne lub świeża opalenizna. Przeszkodą będzie też przyjmowanie leków fotouczulających lub obniżających krzepliwość krwi, jest ich całkiem sporo, więc warto zapoznać się z ulotkami przyjmowanych lekarstw i ziół. Powinniśmy zrezygnować też z depilacji laserowej jeśli chorujemy na: AZS, łuszczycę lub inne choroby skóry, bielactwo lub inne zaburzenia pigmentacji, cukrzycę insulinozależną, nowotwór, padaczkę.

Przygotowanie przed zabiegiem

Przed zabiegiem depilacji laserowej powinniśmy odpowiednio przygotować skórę i włosy. Przygotowania zacznijmy już miesiąc wcześniej, kiedy to powinniśmy przestać się opalać, jak również korzystać z samoopalaczy. Dlaczego? Ponieważ melanina wydzielana w skórze podczas opalania przyciąga wiązkę lasera, a tym samym osłabia jego działanie na włosy i skuteczność całego zabiegu. Jednocześnie nadmierne nagrzanie skóry może prowadzić do dodatkowych podrażnień.

W podobnym okresie, czyli 3-4 tygodnie przed zabiegiem należy przestać przyjmować leki fotouczulające, jak też zrezygnować z herbatek ziołowych zawierających dziurawiec i nagietek. W tygodniu przed zabiegiem nie wskazane jest używanie kremów do depilacji ani środków z witaminą A lub C. Należy też zrezygnować z maści zawierających retinol, izotretinoinę i kwasy owocowe.

Okolice, które będą depilowane nie powinny być traktowane środkami złuszczającymi już kilka dni przed zabiegiem. Skóra do zabiegu powinna być oczyszczona, bez kremów, balsamów, czy innych kosmetyków. Jeśli próba laserowa i konsultacja przed zabiegiem nie były wykonane wcześniej należy pozostawić włosy by specjalista mógł je ocenić. Jeśli jednak konsultacje były przeprowadzone już wcześniej, włosy należy zgolić w dniu zabiegu.

 

Postępowanie po zabiegu

Podczas depilacji laserowej wybrane partie skóry są naświetlane skupioną wiązką światła. Może to powodować  dyskomfort, który niektórzy pacjenci  opisują jako kłucie lub swędzenie. Oczywiście jest to zależne od rodzaju sprzętu posiadanego przez dany gabinet, oraz progu odczuwania bólu przez klienta. Jednak nowoczesne urządzenia do depilacji laserowej pozwalają na wykonywanie jej praktycznie bezboleśnie. Zawsze jednak można poprosić o chłodzący lub znieczulający żel, który zmniejszy nieprzyjemne odczucia.

Każda depilacja, również laserowa jest formą ingerencji w skórę, dlatego to naturalne, że może wystąpić lekki obrzęk lub zaczerwienienie. Takie objawy nie powinny niepokoić, o ile utrzymują się od kilku godzin do kilku dni, a nie dłużej. W okresie rekonwalescencji skóra wymaga specjalnego traktowania. Nie powinniśmy używać do mycia mydła, a jedynie żele które go nie zawierają, nie pocierać skóry przy wycieraniu ręcznikiem i nie nosić ciasnych ubrań. Kolejne dwa tygodnie po zabiegu to okres kiedy nasza skóra nadal będzie się regenerować, dlatego nie można wystawiać się na działanie promieni słonecznych (ani solarium) lub używać środków złuszczających. W oczekiwaniu na kolejny zabieg można odrastające włosy golić, ale nie można ich wyrywać, czyli usuwać pęsetą lub woskiem.

Po pierwszym zabiegu liczba włosków powinna zmniejszyć o około 30%, więc będzie to zauważalna różnica. Oczywiście przejście przez cały proces depilacji laserowej zajmie nam dużo czasu i będzie dość kosztowny, ale za to pozwoli cieszyć się gładką skórą już zawsze. Zawarte w tym artykule informacje powinny pomóc ci podjąć decyzję.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk