Gładka skóra pozbawiana niechcianego owłosienia jest marzeniem wielu osób. Współczesny rynek kosmetologiczny oferuje wiele metod, które pomagają usunąć nadmiar owłosienia. Niektóre z nich z powodzeniem można wykorzystać w domu. Inne zaś wymagają wizyty w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych. Właśnie do takich metod depilacji zalicza się depilację laserową.
Depilacja laserowa – co to takiego?
Depilacja laserowa jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych form usunięcia owłosienia. Uważana jest za najbezpieczniejszą metodę depilacji dostępną obecnie na rynku. Przynosi ona długotrwałe efekty już po pierwszym zabiegu i utrzymuje się przez długi czas. Melanina, czyli barwnik zawarty w mieszku włosowym odgrywa kluczową role podczas depilacji laserem. Podczas zabiegu wiązka światła, jaką wytwarza laser wnika w głąb włosa właśnie poprzez melaninę. Uważa się, że im ciemniejszy włos (im więcej barwnika w cebulce), tym efekt depilacji jest lepszy. Nie znaczy to jednak, że osoby z jasnymi włosami skazane są na niepowodzenie zastosowania depilacji laserowej. Wchłonięta wiązka światła prowadzi do trwałego uszkodzenia oraz zniszczenia cebulki włosa wraz z jej korzeniami. Światło lasera powoduje miejscowe uszkodzenie włosa. Zaatakowana zostaje materia o ciemniejszej barwie. Dzięki temu skóra w takcie trwania zabiegu nie nagrzewa się, przez co jest bezpieczna od pojawienia się wszelakich podrażnień. Podczas zabiegu może pojawić się uczucie niewielkiego dyskomfortu lub swędzenia. Odczucia są jednak kwestią indywidualną. Z zabiegu depilacji laserowej skorzystać mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Dla kogo przeznaczona jest depilacja laserowa?
Depilacja laserowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które mają problem z nadmiarem owłosienia w widocznych miejscach, z którym nie mogą sobie poradzić inne, tradycyjne metody depilacji. Jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są zmęczone zbyt częstym goleniem włosów. Dodatkowo podczas usuwania włosów za pomocą żyletki lub maszynki mogą pojawić się nieprzyjemne podrażnienia. Depilacja laserowa jest bardzo często wybierana przez osoby chcące pozbyć się niechcianego owłosienia z najbardziej wrażliwych części ludzkiego ciała. Są to oczywiście twarz, pachy oraz miejsca intymne. Zastosowanie depilacji laserowej w przypadku takich miejsc pozwoli uniknąć pojawienia się powodujących dyskomfort podrażnień.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia depilacji laserowej.
Jak w przypadku każdego innego zabiegu kosmetycznego, również i depilacja laserem nie jest wskazana dla wszystkich osób. Aby przystąpić do depilacji laserowej trzeba należy spełnić odpowiednie wymogi. Jednymi z przeciwwskazań do zastosowania depilacji metodą laserową są:
- przyjmowanie leków mających właściwości światłouczulające (np leki depresyjne lub antybiotyki zwalczające trądzik). Mogą one powodować nieprawidłowe reakcje skóry na wiązkę światła jaką emituje laser.
- świeżo i mocno opalona skóra
- stosowanie bronzerów oraz samoopalaczy
- nowotwory. W przypadku nowotworów przebytych należy podjąć specjalistyczną konsultacje z lekarzem, aby wykluczyć ryzyko powstałe w wyniku przeprowadzenia depilacji laserowej
- jasne włosy w miejscu zabiegu (blond, rude siwe). Związane jest to z barwnikiem włosa, który reaguje na wiązkę światła laserowego. Jak bowiem wiadomo, tylko ciemna materia włosa wchłania światło lasera. Dlatego występowanie jasnych włosów wpływa na niską skuteczność lub jej całkowity brak depilacji laserowej
- ciąża oraz karmienie piersią
- choroby skóry, takie jak na przykład łuszczyca
- infekcjami grzybicze, wirusowe oraz bakteryjne skóry
- tatuaż w miejscu zabiegu
Rodzaje laserów używanych do depilacji.
Podstawową cechą, jaką różnią się dostępne na rynku lasery używane do depilacji laserowej jest długość wiązki świetlnej jaka jest przez nie emitowana. Różnej długości wiązka świetlna powoduje różne efekty działania laserów. Przyswajanie światła w melaninie (barwnikiem zawartym w mieszku włosowym) rośnie wraz ze zmniejszeniem długości fali. Dostępne obecnie lasery do depilacji to:
- laser rubinowy, generujący wiązkę światła o długości 694 nm
- laser aleksandrytowy o długości fali świetlnej 755 nm
- laser diodowy, którego wiązka światła osiąga długość 810 nm. Laser diodowy jest klasycznym i najczęściej wykorzystywanym laserem do depilacji
- laser neodymowo yagowy emitujący wiązkę światła o długości 1064 nm
Laser LightSheer Duet – najskuteczniejszy laser do depilacji
Najczęściej wykorzystywanym laserem jest obecnie laser diodowy LightSheer Duet. Wyprodukowany przez światowego lidera w dziedzinie produkcji laserów medycznych oraz kosmetycznych – firmę Lumienis laser charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością i bezpiecznością. Nazwa laseru pochodzi od dwóch posiadanych przez niego głowic, które różnią się od siebie wielkością oraz budową. Są trwale przymocowane do urządzenia. Pozwala to dostosować wielkość głowicy do depilowanego obszaru tak, by wykonywany zabieg był jak najskuteczniejszy. Mała głowica najlepiej sprawdza się sprawdza przede wszystkim na małych partiach ciała, jak wąsik, czy pachy. Posiada ona dodatkowo specjalną nakładkę chłodzącą, której zadaniem jest redukcja mogącego pojawić się podczas zabiegu dyskomfortu. Działanie dużej głowicy polega natomiast na zasysaniu skóry, dzięki czemu urządzenie może w pełni wychwycić włosy z większej powierzchni.
Wysoką skuteczność laseru potwierdza certyfikat FDA wydawany przez amerykański urząd ds. Żywności i Leków FDA oraz dodatkowe certyfikaty odpowiednich Europejskich instytucji, w tym ISO 9001. Laser diodowy LightSheer Duet zapewnia bezpieczne i trwałe usunięcie nadmiaru niechcianego owłosienia niemal z każdej części ciała.
Kolejne zabiegi depilacji laserowej za pomocą LightSheer Duet należy powtarzać w odstępach od 4 do 8 tygodni. Uzależnione jest to od cyklu wzrostu włosa tempa jego wypadania oraz koloru owłosienia. Zabiegi wykonuje się do uzyskania oczekiwanego efektu, co następuje po około 6-8 zabiegach.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Aby przystąpić do zabiegu usunięcia nadmiaru niechcianego owłosienia za pomocą depilacji laserowej trzeba się uprzednio odpowiednio przygotować. Rozsądnym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który będzie wykonywał depilację i omówić z nim szczegóły, ponieważ odpowiednie przygotowanie się do zabiegu może nawet potrwać miesiąc. W dużej mierze zależą one od zdrowia osoby, która będzie chciała usunąć owłosienie za pomocą lasera oraz kolor oraz jakość jej włosów. Pełna lista przygotowań, z którą musi zapoznać się każda osoba przystępująca do zabiegu depilacji laserowej wygląda następująco:
- należy zaprzestać depilacji (w miejscu zabiegu) jakąkolwiek metodą już miesiąc przed terminem zabiegu
- przynajmniej trzy tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania maści z retinoidami
- pół roku przed zabiegiem należy zrezygnować z doustnego przyjmowania leków z retinoidami
- przed zabiegiem należy odstawić leki światło uczulające
- przez kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania. Zarówno z naturalnego jak i w solarium
- w przypadku opalenizny wynikłej dzięki stosowaniu samoopalaczy, depilacja jest możliwa dopiero po jej ustąpieniu
Czy depilacja laserem boli?
Największą obawą przed przystąpieniem do usunięcia włosków za pomocą depilacji laserowej jest obawa przed towarzyszącym bólem. Jednak czynnikiem determinującym to w jakim stopniu jest on odczuwalny oraz czy w ogóle wystąpi podczas przeprowadzania zabiegu są indywidualne predyspozycje pacjentów. Na pojawienie się bólu wpływa również ogólna kondycja włosów oraz ich kolor. Im ciemniejsze i gęstsze włosy, tym odczuwany ból będzie większy.
Jak dbać o skórę po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się drobne zaczerwienienie oraz delikatny obrzęk. Zazwyczaj ustępują one po upływie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin po wykonanej depilacji. Jak więc zadbać o świeżo wydepilowaną skórę?
- w przerwie między zabiegami nie wolno wyrywać włosków, ani używać depilatora
- przez około miesiąc po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz opalania, a także stosowania samoopalaczy i bronzerów
- należy korzystać z kosmetyków łagodzących podrażnienia
- należy unikać kosmetyków na bazie alkoholu, które podrażniają skórę
- po zabiegu nie powinno się korzystać z basenu, sauny oraz gorącej kąpieli
- przez około pół miesiąca po zabiegu należy unikać złuszczania naskórka oraz peelingów
Bezpieczeństwo depilacji laserowej.
Usunięcie nadmiaru niechcianego owłosienia za pomocą depilacji laserowej jest zabiegiem bezinwazyjnym i w pełni bezpiecznym. Eliminacja włosów poprzez wiązkę światła laserowego nie powoduje podrażnień, czy uszkodzeń skóry. Dzięki temu może być ona z powodzeniem stosowana w najbardziej wrażliwych miejscach ludzkiego ciała. Dodatkowym faktem potwierdzającymi 100% bezpieczność metody depilacji laserowej jest to, iż zabiegi te wykonywane są jedynie w renomowanych, profesjonalnych gabinetach kosmetyczny wyposażonych w atestowany sprzęt, a osoby wykonujące depilację wiązką światła laserowego są specjalnie i odpowiednio do tego przeszkolone.
Trzeba się jednak liczyć ze świadomością, że niezwykle trwałe i spektakularne efekty jakie niesie ze sobą stosowanie depilacji laserowej jest połączone z wysoką ceną tej metody usuwana niechcianego owłosienia. Można więc stwierdzić, że depilacja laserowa jest najskuteczniejszą, najtrwalszą, najbezpieczniejszą i jedną z najdroższych metod depilacji dostępnych obecnie na rynku.