fbpx

Rodzaje depilacji

Depilacja to zabieg kosmetyczny, którego celem jest eliminacja owłosienia z różnych części ciała.  Obecnie istnieje wiele metod depilacji. Każda z nich jest ściśle uwarunkowana od miejsca, z którego włosy miałyby zostać usunięte. Niestety te, które wykazują się największą skutecznością powodują ból oraz dyskomfort. W związku z tym wiele osób zniechęca się i źle postrzega niektóre rodzaje depilacji. W trosce o swój komfort, oraz w celu oszczędzenia sobie niepotrzebnego bólu duża część społeczeństwa sięga po najprostsze rozwiązania dostępne na rynku. Pomogą one w sposób łatwy, a przede wszystkim bezpieczny i bezbolesny pozbyć się z ciała niechcianego owłosienia.

Wyróżnia się kilka rodzajów depilacji, które dzielą się na depilację czasową oraz trwałą.

Depilacja czasowa to tak, po której zastosowaniu owłosienie powróci po upływie pewnego czasu. Sposobami takiego rodzaju depilacji są:

Depilacja mechaniczna do której należą:

 • depilacja tradycyjna żyletką lub maszynką
 • depilacja depilatorem
 • depilacja chemiczna,
 • depilacja woskiem

Depilacja chemiczna;

 • depilacja która odbywa się przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu kosmetyków (kremy do depilacji)

Depilacja trwała to taki rodzaj depilacji, dzięki której niechciane owłosienie zostanie usunięte z ciała bezpowrotnie. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego lasera w profesjonalnych gabinetach, które oferują tego rodzaju usługi. Z tego względu depilacja trwała nazywana jest również depilacją laserową

Depilacja chemiczna.

Faktem jest iż depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda dostępna na rynku. Najskuteczniejsza, ale zarazem i najdroższa. Dochodzi do tego również spory ból oraz dyskomfort jaki towarzyszy podczas wykonywania zabiegu usunięcia owłosienia metodą laserową. Co w przypadku gdy tradycyjna depilacja za pomocą żyletki lub depilatora nie wystarcza, a wysoka cena połączona do pary z bólem powstającym w wyniku depilacji laserowej zniechęcają do zdecydowania się na taka formę usunięcia włosów z ciała?

Dla takich właśnie osób najlepszą alternatywą może okazać się depilacja chemiczna kremem. Depilacja chemiczna przeprowadzana jest za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego kremów. Zawarte w nich składniki oraz substancje chemiczne rozpuszczają włosy. Dzieje się to zazwyczaj na zewnątrz skóry. Taka metoda jest dużo bezpieczniejsza. Bardzo rzadko natomiast spotyka się kremy posiadające w swoim składzie związki chemiczne, które działaniem przenikają w głąb skóry i uszkadzają cebulki włosa opóźniając tym samym jego wyrastanie. Ponadto oprócz substancji chemicznych, których celem jest uszkodzenie niechcianego owłosienia, kremy do depilacji zawierają składniki zapobiegające powstawaniu podrażnień skóry.

Zalety depilacji chemicznej 

Jednym z największych atutów tej metody jest jej bezbolesność oraz prostota w jej przeprowadzeniu. Jest więc ona szczególnie dedykowana osobom, którym inne metody depilacji, jak na przykład wosk sprawiają ból. Dodatkowo daje dużo lepsze i trwalsze efekty niż w przypadku tradycyjnej depilacji żyletką. Odrastające bowiem końcówki usunięte za pomocą kremu mają delikatnie zaokrąglone końcówki. Dzięki temu nie są tak ostre i klujące jak po zastosowaniu zwykłej żyletki do golenia. Depilacja chemiczna idealnie sprawdza się w przypadku depilacji najbardziej wrażliwych miejsc ludzkiego ciała, które w szczególnym stopniu narażone są na ból oraz podrażnienia.Takimi miejscami są niewątpliwie miejsca intymne oraz pachy.

Kosmetyki do depilacji chemicznej.

Większość kremów do depilacji posiada w swoim składzie substancje mające na celu wyeliminowanie powstawania podrażnień. Zdarzyć się jednak może, że niektóre z nich spowodują pojawienie się dyskomfortu oraz zaczerwienień skóry. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji warto przed użyciem zapoznać się ze składem chemicznym danego produktu. Dotyczy to przede wszystkim ultradelikatnych kremów przeznaczonych do depilacji najwrażliwszych miejsc ciała, do których należą, twarz, miejsca intymne i pachy. Planując usunięcie owłosienia z najdelikatniejszych miejsc warto zwrócić uwagę czy używany krem ma w swoim składzie takie substancje łagodzące jak:

 • nawilżające wyciągi z melona, aloesu oraz proteiny jedwabiu (znaleźć je można przede wszystkim w kosmetykach Eveline – Just Epil
 • alantoinę – substancja pochodna kwasu moczowego, która znakomicie łagodzi podrażnienia skóry (zawarta jest w składzie kremu Delia Cosmetics – Błyskawiczny krem do depilacji 3 minuty)
 • mocznik, który celem jest zapobieganie wrastaniu się włosków (znaleźć go można np w kosmetykach Bielenda – Vanity Laser Expert)
 • wyciąg z orchidei, który charakteryzuje się działaniem odżywczym i zmiękczającym (szerokie zastosowanie znajduje w kosmetykach marki Veet)
 • antyoksydanty z kompleksem witamin: A, E, B-5 (dostępne na przykład w produkcie Revitol Hair Removal Cream)

Wybierając metodę depilacji chemicznej kremem warto poświęcić szczególną uwagę dostępnym kosmetykom, oraz skrupulatnie zapoznać się z ich składem ponieważ jakość zastosowanego preparatu na istotny wpływ na rezultaty zabiegu.

Przeciwwskazania do depilacji chemicznej.

Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, podczas którego użyte są substancje chemiczne przeciwwskazaniem do zastosowanie depilacji chemicznej może być uczulenie na któryś ze składników kosmetyków przeznaczonych do depilacji. Mimo iż bardzo rzadko dochodzi do takich sytuacji i są one z zasady nie groźnie, warto przed przystąpieniem do depilacji wykonać test alergiczny. Wykonuje się go w łatwy i szybki sposób, a dodatkowo pozwala on uniknąć potencjalnych nieprzyjemności jakie mógłby powstać z powodu występującego uczulenia. Depilacji chemicznej nie należy przeprowadzać także w przypadku gdy na skórze znajdują się świeże rany. Jednakże depilacja kremem to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto bezbolesne usunięcie włosków stawia ponad trwałość uzyskanego efektu.

Depilacja woskiem i jej zalety

Kolejnym sposobem na pozbycie się niechcianego owłosienia z twarzy oraz ciała są nasączone ciepłym woskiem plastry kosmetyczne. Zasada ich działania jest niezwykle szybka i prosta. Wystarczy bowiem nakleić na depilowaną część ciała rozgrzany plaster, a następnie za pomocą jednego energicznego ruchu cieszyć się gładką skórą przed około 4 tygodnie. Metoda depilacji woskiem usuwa włosy razem z cebulkami, co sprawa że podczas jej stosowania można odczuwać delikatny ból oraz dyskomfort. Regularne używanie plastrów z woskiem sprawia iż odrastające włoski są cieńsze, słabsze i jest ich zdecydowanie mniej. Dla osób o suchej, wrażliwej lub naczynkowej skórze dedykowane są plastry z woskiem na zimno.

Kosmetyki do depilacji woskiem.

Warto zwrócić szczególną uwagę, aby stosowane kosmetyki pozbawione były sztucznych barwników. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia podrażnień. Najlepszymi produktami przeznaczonymi do depilacji woskiem są plastry, których nowoczesna formuła wzbogacona jest dodatkowo w substancje pielęgnacyjne takie jak: witamina E oraz olejki. Kosmetykami, z których warto skorzystać niewątpliwie  są:

 • Bielenda – Vanity Soft Expert
 • Veet – Debiut

Przeciwwskazania do depilacji woskiem

Jednym z głównych przeciwwskazań do usuwania niechcianego owłosienia woskiem są rozszerzone naczynia włosowate. Kolejnym powodem, który eliminuje możliwość zastosowania depilacji woskiem są żylaki nóg i zapalenie żył. Taka metoda depilacji będzie nieodpowiednia również dla osób borykających się z zapaleniem mieszków włosowych oraz ropnymi stanami zapalnymi skóry.

Co wybrać ? Krem czy wosk?

Zarówno wosk, jak i krem to jedne z najpopularniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Mimo iż depilacja woskiem daje dużo lepszy i trwalszy efekt niż depilacja kremem, jest to metoda, po którą osoby chcące usunąć zbędne owłosienie sięgają znacznie rzadziej. Dlaczego to właśnie depilacja chemiczna kremem cieszy się większym uznaniem i jest stosowana najczęściej ? Wpływ maja na to przede wszystkim dwa powody:

 • Depilacja woskiem powoduje ból oraz dyskomfort
 • Depilacja woskiem znacznie częściej powoduje podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Wymienione powyżej powodu skłaniają do postawienia na depilację woskiem, w szczególności jeśli chodzi o usunięcie owłosienia z najwrażliwszych miejsc ciała jakimi są: twarz, pachy oraz miejsca intymne. Kolejnym aspektem, który zdecydowanie przemawia za wyborem depilacji kremem jest dużo mniejsza ilość przeciwwskazań w przypadku zastosowania właśnie tej metody. Z wykonania depilacji plastrami z woskiem wyeliminowana jest bardzo duża grupa ludzi. Nie wolno bowiem zastosować tej metody w przypadku: ciąży, żylaków, ropnych stanów zapalnych skóry, zapaleń żył kończyn dolnych, a także bezpośrednio po opalaniu!

Gładkie i delikatne ciało przez długi czas – podsumowanie.

Aby jak najdłużej cieszyć się gładką i przyjemną w dotyku skórą należy regularnie przeprowadzać zabiegi depilacyjne. Pomocne okażą się również innowacyjne kremy do depilacji takie jak: Just Epil, Delia Cosmetics oraz Eveline, które dodatkowo opóźnią wyrastania nowych włosków. Stosowanie balsamów zawierających ekstrakty z egzotycznych roślin jak na przykład Larrea Divaricata pozwolą wydłużyć efekt nawet o tydzień.

Niezależnie od rodzaju używanych kosmetyków warto poświęcić szczególną uwagę na ich skład oraz źródło pochodzenia. W trosce o skórę warto wybierać jedynie profesjonalne i sprawdzone produkty, które cechują się dobrą opinią wśród użytkowników.

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk