Spódnice, sukienki, szorty odsłaniające nogi – każda kobieta ma je w swojej szafie. Czujemy się w nich seksownie i pewniejsze siebie. Zanim jednak zdecydujemy się na strój odsłaniający nogi, dbamy o depilację. W dzisiejszych czasach istnieje bardzo wiele sposób na pozbycie się niechcianych włosków: maszynka, plastry z woskiem, depilator, by wymienić tylko niektóre. Coraz popularniejsze staje się też depilacja pastą cukrową i laserowa. Ta ostatnia ma wielu zwolenniczek ze względu na bezbolesność i długotrwałe efekty. Wystarczy kilka zabiegów, żeby niechcianych włosków pozbyć się na długie miesiące. Choć jest to metoda całkowicie bezpieczna, to istnieją pewne przeciwskazania, o których musimy pamiętać, zanim umówimy się na zabieg albo zdecydujemy się na kupno urządzenia do depilacji laserowej. Wiele z nas zastanawia się, czy depilacja laserowa jest bezpieczna podczas miesiączki. Dzisiaj odpowiadamy na to pytanie.
Depilacja laserowa w trakcie miesiączki
Choć istnieją pewne bezwzględne przeciwskazania do zabiegu depilacji laserowej, to miesiączka nie jest jednym z nich. Depilacja laserowa w trakcie okresu jest zupełnie bezpieczna i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Pewnym minusem mogą być jednak dolegliwości bólowe i ogólny dyskomfort w trakcie zabiegu. Dla wielu kobiet usuwanie włosków za pomocą wiązki lasera jest kompletnie bezbolesne, jednak w trakcie menstruacji jesteśmy osłabione, obolałe, często też nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania bez tabletek przeciwbólowych i leków rozkurczowych. Odczucia te są indywidualne i odmienne dla każdej kobiety, ale pamiętajmy, że mogą się one nasilać w trakcie (i kilka dni po) zabiegu depilacji laserowej. Jeśli więc obawiasz się dyskomfortu, a nawet bólu wywołanego usuwaniem włosków za pomocą wiązki lasera, przełóż wizytę w salonie do czasu zakończenia krwawienia.
Innym powodem, dla którego lepiej jest rozważyć depilację laserową w trakcie miesiączki jest gorsza kondycja skóry w trakcie menstruacji. Podczas pierwszych dni krwawienia gwałtownie spada poziom estrogenów w organizmie kobiety, a to przekłada się na pogorszenie stanu naskórka. Skóra staje się wtedy przesuszona, ściągnięta i wrażliwsza, a przez to – szybciej ulega poparzeniom i podrażnieniom. Łatwo możemy temu zapobiec, stosując odpowiednią pielęgnację, która odpowiada potrzebom skóry, ale powinnyśmy to robić przez cały miesiąc, a nie tylko w okresie krwawienia. Nawilżona i odżywiona skóra mniej dotkliwie znosi spadek estrogenu, a przy tym wygląda promiennie i młodo.
Zatem w trosce o własne samopoczucie i komfort powinnyśmy planować depilację laserową zgodnie z cyklem menstruacyjnym. Najlepiej na kolejne zabiegi umawiać się w połowie cyklu, dzięki czemu ich skutki nie będą dotkliwe, sam zabieg nie będzie bolesny, a kondycja skóry nie obniży się po jego wykonaniu. W końcu, sama konieczność regularnej depilacji jest uciążliwa, nie powinnyśmy jej sobie dodatkowo utrudniać. Chodzi jednak wyłącznie o komfort i samopoczucie w trakcie i po zabiegu, ponieważ z punktu widzenia bezpieczeństwa dla zdrowia, nie ma przeciwskazań do wykonywania depilacji laserowej w trakcie menstruacji.
Depilacja laserowa okolic bikini a miesiączka
Bolesność depilacji laserowej takich części ciała, jak nogi czy pachy jest wzmożona w trakcie menstruacji, ale okolic bikini dotyczy to w sposób szczególny. Skóra w okolicach intymnych jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Poddawanie jej zabiegowi depilacji laserowej może okazać się ryzykowne. Wzmagają się wtedy dolegliwości bólowe związane z menstruacją, a sam zabieg jest bardziej nieprzyjemny. Oczywiście, decyzję o tym, czy poddawać się depilacji w tym okresie, powinnyśmy podejmować same, na podstawie znajomości własnego ciała, ale pamiętajmy przy tym o przeciwskazaniach. Jeśli okres wiąże się dla ciebie jedynie z dyskomfortem, ale nie cierpisz na bóle menstruacyjne, dbasz o skórę na co dzień, a nie tylko od święta, to nie masz się czego obawiać. Pamiętaj jedynie o odpowiedniej higienie przed zabiegiem (najlepszym rozwiązaniem w „te dni” są tampony, jeśli wybierasz się na depilację okolic bikini). Nie zapominaj również o szczególnej trosce o skórę w okresie po zabiegu, będzie wtedy wrażliwsza i przyda jej się odżywienie.
Depilacja laserowa w domu a miesiączka
Urządzenia do samodzielnej depilacji w domu stają się coraz popularniejsze, a ich ceny spadają. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet decyduje się na zakup takich urządzeń, a przez to oszczędność czasu i pieniędzy. W ten sposób można urządzić sobie salon depilacji laserowej w łazience, gdzie czujemy się komfortowo, a poza tym nie musimy układać kalendarza pod termin wizyty u specjalisty. Czy jest to jednak bezpieczne? Jeśli o chodzi o negatywny wpływ na zdrowie, depilatory laserowe do stosowania w domu są zupełnie bezpieczne. Istnieją jednak pewne minusy samodzielnego wykonywania depilacji laserowej. Przede wszystkim, urządzenia do wykonywania depilacji laserowej w domu mają mniejszą moc niż te, stosowane w profesjonalnych gabinetach. Co to oznacza w praktyce? Efekty zabiegu będą mniej widoczne i mniej trwałe, a w konsekwencji – trzeba będzie je częściej powtarzać. W trakcie menstruacji może się to okazać ważne, ponieważ mniejsza moc lasera nie powinna wywoływać takiego dyskomfortu, jak podczas specjalistycznym sprzętem.
Jeśli więc podczas menstruacji odczuwasz tylko dyskomfort, krwawienie nie jest obfite i nie cierpisz na bóle związane z miesiączką, depilacja laserowa w domu będzie dla ciebie bezpieczna i przyjemna. Zanim jednak zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tego zabiegu w domu, zastanów się nad innymi przeciwskazaniami. Przede wszystkim, specjalista przed przystąpieniem do pracy na skórze, robi szczegółowy wywiad z klientką, przez co wyklucza ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych. Ponieważ najczęściej jest to osoba, która potrafi dobrze ocenić stan skóry, podejmie również decyzję, czy zabieg depilacji laserowej jest w danym momencie bezpieczny. Zdarza się bowiem, że drobne podrażnienia czy zaczerwienia uniemożliwiają depilację laserową. Dodatkowo, przed usunięciem włosków konieczna jest ocena ich kondycji i dobranie odpowiednich parametrów urządzenia, żeby depilacja była skuteczna i bezpieczna. Usunięcie mocniejsze i grubszych włosków wymaga większej mocy lasera, a kiedy stają się coraz cieńsze i jest zdecydowanie mniej – można złagodzić intensywność naświetlania.
Depilacja laserowa – inne przeciwskazania
Przeciwskazania do depilacji laserowej podczas miesiączki są sprawą indywidualną i związaną z natężeniem dolegliwości bólowych w tym czasie. Nie zagrażają jednak zdrowiu, a decyzja o tym, czy poddać się depilacji, należy do każdej pacjentki. Istnieją jednak obiektywne przeciwskazania tego zabiegu, których absolutnie należy przestrzegać. Depilacja laserowa jest zabroniona podczas ciąży i w przypadku wystąpienia chorób nowotworowych. Dopiero po upływie 5 lat od remisji choroby i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, można się zdecydować na usuwanie włosków metodą laserową. Poważnym przeciwskazaniem przed zabiegiem jest również stosowanie leków światłouczulających albo hormonalnych. Jeśli stosujesz taką terapię, powinnaś odczekać przynajmniej pół roku od jej zakończenia, zanim wybierzesz się na depilację laserem. Najlepiej, jeśli przed umówieniem wizyty w salonie depilacji, skonsultujesz się w tej sprawie z lekarzem, który określi czas, po którym usuwanie włosków laserem będzie bezpieczne.
Inne przeciwskazania dla depilacji laserowej to przewlekłe choroby skóry, takie jak: łuszczyca czy bielactwo. Nie należy również umawiać się na zabieg, jeśli na skórze powstały rany (przerwanie ciągłości naskórka w jakikolwiek sposób). Choć może się to wydawać zaskakujące, depilacja laserowa nie może być wykonana na opalonej skórze. Jest tak dlatego, że opalenizna wiąże się ze zwiększoną ilością melaniny (barwnika) w skórze, a wiązka lasera działa niszcząco na ten właśnie barwnik we włosach. Co więcej: przez trzy tygodnie po wizycie w gabinecie nie można wystawiać się na ekspozycję słoneczną. Działanie lasera po zabiegu utrzymuje się w skórze jeszcze przez 2 tygodnie po naświetlaniu, dlatego nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować poważnymi poparzeniami albo przebarwieniami, które utrzymują się na długo. Jeśli natomiast masz problem z wrastającymi włoskami i towarzyszącymi temu problemami skórnymi – depilacja laserowa pomoże ci rozwiązać ten problem. Jest to jedna z najbardziej skutecznych i najczęściej polecanych metod leczenia tej przypadłości.
Osoby, które cierpią na padaczkę również nie powinny korzystać z depilacji laserowej, ale dobra informacja jest taka, że odpowiednia edukacja pacjenta i specjalisty, który wykonuje zabieg, może sprawić, że całość będzie całkowicie bezpieczna. Jeśli jesteś miłośniczką ziół i preparatów na ich bazie, zwłaszcza dziurawca albo nagietka, powinnaś odczekać tydzień przed wizytą w salonie depilacji laserowej. Są to bowiem środki nadwrażliwe na światło.