fbpx

Rozszerzone i pękające naczyńka są problemem wielu Polaków nie zależnie od płci. Nie jest to tylko kwestia genów czy karnacji, niestety często sami też jesteśmy winni za stan własnej cery. Wbrew pozorom duży wpływ na stan skóry ma nie tylko odpowiednia pielęgnacja, lecz przede wszystkim odpowiednia dieta oraz skłonność do nadmiernego opalania się. 

Cera naczyńkowa- jak ją rozpoznać?

Najbardziej charakterystyczną cechą cery naczynkowej są czerwone plamki na skórze tzw. „pajączki” w okolicy nosa i kości policzkowych oraz pojawiające się rumieńce. Ten typ skóry jest bardzo wrażliwy, a zarazem delikatny– szybko reagująca na zmienne czynniki zewnętrzne (wiatr, mróz, słońce czy wilgotność). W okresie jesienno- zimowym osoby z cerą naczynkową „momentalnie” się czerwienią ze względu na zmiany temperatury. Rumieńce często „przebijają” się nawet spod kryjącego podkładu. Dla osób z cerą naczynkową najtrudniejszy jest okres zimowy.

Trudna pielęgnacja cery  naczynkowej

Pierwszym krokiem w pielęgnacji każdej cery jest demakijaż w przypadku cery naczynkowej jest on niezmiernie ważny. Skóra tego typu jest bardzo wrażliwa, zalegające na skórze resztki kosmetyków, kurzu i potu mogą być przyczyną podrażnień. Staranny demakijaż przeznaczonymi dla cery naczynkowej kosmetykami przyczyni się do lepszego wchłaniania składników w preparatach pielęgnacyjnych.

Do oczyszczania skóry naczynkowej najlepiej sprawdzą się żel bądź płyn mineralny, który nie zawiera mydła mogącego wysuszyć i podrażnić skórę. Kosmetyki do oczyszczania skóry należy zmyć lenią wodą (zbyt ciepła woda może podrażnić naczyńka), a następnie delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem. Do tego typu skóry idealnie będą nadawały się płyny micelarne posiadające bardzo łagodne działanie przy bardzo dokładnym usuwaniu zanieczyszczeń ze skóry- nie wymagają przy tym spłukiwania. Po oczyszczeniu skóry twarzy należy pamiętać o przetarciu jej delikatnym tonikiem (najlepiej dedykowanym do cery naczyńkowej), który przywróci skórze prawidłowe pH. Zamiast toniku warto używać wodę termalną, która jest bardzo bogata w bezcenne dla skóry związki mineralne.

Osoby z cerą naczynkową powinny tylko raz w tygodniu użyć peelingu enzymatycznego, który rozpuści obumarłe komórki. Do tego typu skóry nie należy używać peeligu gommage (połączenie peelingu enzymatycznego z mechanicznym) oraz peelingu mechanicznego, który zawiera ścierające drobinki- podrażniają one delikatną skórę i pajączki naczyniek stają się jeszcze bardziej widoczne.

Skóra naczyńkowa po zimie

Cera naczynkowa po zimie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najpierw należy wzmocnić słabe naczynia krwionośne. Codzienna pielęgnacja tego typu cery po zimie powinna opierać się na kilku zasadach:

  • do codziennego mycia używaj tylko łagodnych środków myjących przeznaczonych do skóry wrażliwej
  • co drugi dzień należy stosować specjalne maseczki nawilżające i łagodzące podrażnienia. 
  • stosować tylko i wyłącznie peelingi enzymatyczne
  • stosowanie kremów z filtrem min.15 UV

Letnia pielęgnacja skóry

W lecie najlepiej używać kosmetyków, które nie tylko wzmocnią naczynka, lecz również przyczynią się do ich redukcji. W letnich kosmetykach do pielęgnacji warto postawić na kosmetyki posiadające wyciągi roślinne, flawonoidy oraz witaminy- wzmacniają one naczynka krwionośne. Należy pamiętać, iż krem na noc powinien być bogatszy w składniki odżywcze oraz regenerujące, natomiast krem na dzień powinien zawierać filtry UV. Podczas dużych upałów osoby z skórą naczynkową powinny używać kremów z filtrem SPF50.

Domowe sposoby na cerę naczyńkowa

Osoby posiadające cerę naczynkową mogą także wspomóc się poprzez domowe sposoby maseczki czy płyny do mycia twarzy wszystko na bazie ziół np.:

  • domowe maseczki z siemienia lnianego
  • do mycia twarzy wyciągi z rumianku, skrzyp, nagietek oraz kwiat kasztanowca
  • maseczka z awokado

Stan cery naczynkowej można poprawić również odpowiednią dietą w której muszą znaleźć się warzywa i owoce bardzo bogate w witaminy z grupy B oraz witaminy C i K.

Osoby, które posiadają skórę naczynkową powinny nie używać gorących kąpieli, ani nie korzystać z sauny czy solarium. Tego typu cerze nie służą także ostre przyprawy, mocna kawa i alkohol. Na cerę tego typu nie korzystnie wpływają także kosmetyki, które zawierają alkohol czy kwasy AHB oraz BHA .

Zabiegi kosmetyczne, które wzmacniają popękane naczyńka

Do cery naczynkowej zaleca się najbardziej zabiegi laserowe. W gabinetach medycyny estetycznej można znaleźć cały zestaw różnych laserów, które pomogą w zwalczaniu pajączków na twarzy. Zabieg laserowy polega głównie na punktowym obkurczaniu oraz zamykaniu naczyniek krwionośnych. Po kilku tygodniach obkurczone naczynko zanika, wchłonięte przez skórę. Przy dużej ilości „pajączków” niezbędne jest wykonanie przynajmniej 3-4 zabiegów w odstępnie miesiąca.

W gabinetach medycyny estetycznej wykonywane są zabiegi z użyciem radiofrekwencji RF oraz przy użyciu elektroagulkacji.

 Cera naczynkowa jest bardzo delikatna, a zarazem bardzo wymagająca- zły dobór kosmetyków uwidoczni tylko problem „pajączków”. 

 

Leave a Reply

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk